Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Trawnik – inspiracje w ogrodzie

Wreszcie nastała wiosna! Teraz właśnie nadchodzi czas, kiedy rozpoczynamy prace w ogrodzie, teraz też możemy zdecydować, jaki kształt przybierze nasz ogród w nadchodzącym sezonie. Oczywiście niemal każdy ogród posiada trawnik, dobrze więc, żeby był on zdrowy, bujny i… reprezentacyjny. Podpowiemy dziś, jak sprawić, by wyglądał on ciekawie. W niniejszym artykule przygotowaliśmy w ramach inspiracji specjalną poradę – jak w ogrodzie przygotować trawnik w pasy. Zapraszamy do lektury!

Trawnik w pasy w 4 krokach!

Temat posiadania trawnika w pasy (lub w kratkę) zapewne intrygował niejednego początkującego miłośnika prac w ogrodzie, podpowiadamy więc, jak taki trawnik przygotować u siebie za domem.

Po pierwsze – ciekawostka: pasy nie powstają poprzez zasianie (lub rozłożenie trawnika z rolki) różnych odmian trawy. Powstają wskutek ułożenia darni w przeciwnych kierunkach. Źdźbła nieznacznie różnią się kolorem z wierzchu i od spodu, do tego dochodzi kierunek ich naturalnego wygięcia się, gra świateł i tak powstają pasy na trawniku.

Po drugie – dobrze jest posiadać odpowiednią kosiarkę. Najlepsze do stworzenia i utrzymania trawnika w pasy są kosiarki z walcem.

Po trzecie – jak w przypadku każdej pracy – nie zaszkodzi odrobina planowania! Tu potrzebne będzie ono do wyznaczenia trasy koszenia naszego trawnika w pasy. Najpierw na danym obszarze trzeba będzie kosić po samych brzegach, po obwodzie trawnika, następnie w górę i w dół, zaczną tworzyć się pasy. Warto pamiętać, żeby przy zmianie kierunku koszenia zrobić niewielką zakładkę, unikniemy w ten sposób pozostawienia nieskoszonych fragmentów trawy. A gdybyśmy jednak zapragnęli trawnika w kratkę? Tu procedura wygląda podobnie: najpierw koszenie po obwodzie darni, potem góra – dół, na koniec zaś lewo – prawo. Można dodatkowo powtórzyć jeszcze koszenie obwodu, da nam to naprawdę wyraźną i schludną granicę trawnika.

Po czwarte wreszcie – kiedy mamy już pożądany deseń trawnika, pora go dodatkowo uwypuklić (tak właśnie czynią zawodowi ogrodnicy). Nadszedł czas na użycie walca (ale niezbyt ciężkiego, żeby przypadkiem nie zbić struktury gleby). Walcowanie trzeba będzie wykonać dokładnie w tych kierunkach, w których odbywało się koszenie, dzięki czemu źdźbła trawy wygną się we właściwą stronę i pasy trawy będą ze sobą jeszcze bardziej kontrastować. Jeśli nie dysponujemy walcem, można go wypożyczyć, można też w ostateczności przejechać kosiarką, podkreślając wykonany deseń. Dalej pozostaje już jedynie regularnie kosić według schematu. Proste, prawda? Powodzenia!

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne