Zielone dachy
Xero flor - trawniki i dachy zielone

ZIELONE DACHY

Zielone dachy dostępne w naszej ofercie to rozwiązanie systemowe w oparciu o roślinność ekstensywną, które wyróżnia się niewielkim obciążeniem i minimalnymi wymaganiami wegetacyjnymi. Doskonale prezentuje się zarówno na domach jednorodzinnych, jak i na obiektach wielkopowierzchniowych, w tym np. na biurowcach. Oprócz tego, że stanowi nietuzinkową ozdobę budynku, pełni również szereg funkcji praktycznych Bazując na wieloletnim doświadczeniu, z chęcią pomożemy Państwu przy ich wyborze.

Ekstensywny system zielonego dachu XERO FLOR nie wymaga szczególnych warunków. Jest prosty w zabudowie i można go dobrać do każdego pokrycia i rodzaju konstrukcji dachu. Zieleń produkowana jest na specjalnym nośniku, który jest wytrzymały na obciążenia, nie kurczy się i nie rozciąga, nie ulega degradacji w czasie, jest odporny na warunki atmosferyczne.

System XERO FLOR oferuje rozwiązania dla dachów zielonych na konstrukcjach o spadku od 0o do 45o i maksymalnym ciężarze w stanie nasiąkniętym wodą od 45 do 145 kg/m2 w zależności od konstrukcji i wysokości budynku.

Projektowanie zielonego dachu opiera się na trzech podstawowych warunkach:
1
ciężarze, jaki potrafi przenieść konstrukcja dachu
2
spadku dachu
3
powierzchni dachu

Dlaczego zielone dachy są koniecznością?

Przestrzeń wielu miast, nie tylko polskich, charakteryzuje niewystarczająca liczba terenów zielonych. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tym problemem jest zdecydowanie się na zielony dach. Ogród na dachu nie tylko uatrakcyjni nasz budynek i przedłuży żywotność pokrycia dachowego – wpłynie również pozytywnie na izolację termiczną i akustyczną naszego mieszkania, czystość powietrza w jego sąsiedztwie oraz właściwy poziom wód gruntowych. Zapraszamy do zapoznania się z krótką historią zielonych dachów oraz najważniejszymi zaletami ich stosowania.

Zielone dachy Xero flor
historia zielonych dachow Xero flor
Czy wiesz, że...

Dach o obszarze 15 m2 produkuje w ciągu roku tlen dla 10 osób. Jednocześnie może pochłonąć 10-20% pyłów i gazów z powietrza.

Dach pokryty papą bitumiczną latem nagrzewa się do 60-70 oC, zielony dach zaledwie do 25-40 oC.

HISTORIA ZIELONYCH DACHÓW

Wbrew pozorom, zielone dachy wcale nie są nowością. Ich historia sięga starożytności – wiszące ogrody królowej Semiramidy w Babilonie, jeden z siedmiu cudów świata, to najlepszy przykład na to, że zieleń była wprowadzana na dachy domów już w najdawniejszych czasach. Zielone dachy od wielu wieków znane są również w krajach nordyckich, zwłaszcza w Norwegii, Islandii oraz na Wyspach Owczych. Można więc powiedzieć, że zdecydowanie się na zielony dach jest powrotem do dobrych praktyk znanych ludzkości od stuleci.

W latach 20. XX wieku jednym z najbardziej znanych propagatorów zielonych dachów był francuski architekt Le Corbusier. Uważał on, że zieleń, obok słońca i przestrzeni, powinna mieć decydujący wpływ na nowoczesną architekturę miejską, która zapewni mieszkańcom miast komfort, bezpieczeństwo i funkcjonalność. Dach postrzegał jako piątą elewację, która z powodzeniem może zostać zazieleniona. Pierwsze ekonomiczne mieszkania zgodne z zaleceniami Le Corbusiera powstały we Francji jeszcze przed drugą wojną światową, a następnie zaczęły pojawiać się w wielu miastach na całym świecie.

Zalety zielonych dachów

POPRAWA ESTETYKI PRZESTRZENI MIEJSKIEJ

W tkance urbanistycznej wielu miast zieleń jest rzadkością. Szarobura zabudowa miejska męczy oko i może powodować uczucie przytłoczenia. Patrzenie na zielony dach uspokaja i relaksuje, podobnie jak przechadzka po parku czy lesie;

OBNIŻENIE TEMPERATURY POWIETRZA

Powszechnie wiadomo, że zieleń pozwala niwelować efekt miejskiej wyspy ciepła, czyli gwałtownej różnicy temperatury pomiędzy centrami a obrzeżami miast. Ogród na dachu umożliwia obniżenie temperatury powietrza w swoim bezpośrednim sąsiedztwie, pozwalając na zmniejszenie kosztów energii do funkcjonowania klimatyzacji, zarówno w budynku na którym jest zainstalowany jak i w skali całego miasta;

OCHRONA DACHU

Promieniowanie słoneczne powoduje blaknięcie dachówek oraz niszczenie membran dachowych. Zielony dach pochłania promieniowanie UV, chroni również pokrycie dachowe przed silnym wiatrem, co pozwala na przedłużenie żywotności dachu dwu – lub nawet trzykrotnie.

GROMADZENIE WODY DESZCZOWEJ

Warstwa roślinna zielonego dachu, a także podłoże oraz warstwa drenażowa dobrze wchłaniają wodę, wstrzymując jej obieg. Woda deszczowa zostaje oczyszczona, opóźniony zostaje także jej odpływ do kanalizacji, co pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu wód gruntowych;

zielone dachy - zalety
CZYSTSZE POWIETRZE

Zielone dachy są w stanie pochłonąć w ciągu roku od 10 do 20% szkodliwych pyłów i gazów unoszących się w powietrzu. Zielony dach o niewielkiej powierzchni 10 m2 jest w stanie pochłonąć rocznie tyle zanieczyszczeń i wyprodukować tyle tlenu, co 4-metrowe drzewo;

REDUKCJA HAŁASU ULICZNEGO

Zielony dach można porównać do bariery, która osłania budynek. Roślinność ekstensywna na dachu to nie tylko cichsze wnętrze mieszkania, ale również mniejsze natężenie hałasu w przestrzeni miejskiej

ZWIĘKSZENIE WARTOŚCI RYNKOWEJ NIERUCHOMOŚCI

Jak zostało wspomniane wyżej, zielony dach sprawia, że budynek prezentuje się naturalnie, a jego pokrycie dachowe nie jest zniszczone, co bezpośrednio wpływa to na wartość nieruchomości

WYŻSZA JAKOŚĆ ŻYCIA

Zieleń wpływa na ludzi kojąco, uspakaja i sprawia, że są mniej zestresowani i bardziej chętni do współpracy. Badania naukowe udowodniły, że miasta o dużej procentowej powierzchni terenów zielonych charakteryzują się niższymi wskaźnikami agresji i przestępczości.

Ekstensywna roślinność dachów zielonych

ROŚLINNOŚĆ EKSTENSYWNA NA DACHU – praktyczne, ekologiczne i efektowne rozwiązanie

Stosowanie roślinności na dachach i elewacjach budynków jest istotnym elementem architektonicznego kształtowania przestrzeni.

Systemy zielonych dachów pozwalają na ukrycie znajdujących się tam urządzeń instalacyjnych, tworzenie jednorodnych kompozycji poprzez łączenie zieleni na różnych poziomach: roślinności w mieszkaniu, na tarasie, dachu i w otoczeniu budynku. Posiadanie roślin ekstensywnych na dachu pozwala również na tworzenie charakterystycznych elementów roślinnych wyróżniających poszczególne budynki.

Jeden z największych architektów XX-wieku Le Corbusier, który nazywał dach „piątą elewacją”, pisał, że: „(…) Dach – ogród będzie ulubionym miejscem pobytu w domu, poza tym oznacza dla miasta odzyskanie całej utraconej pod zabudowę powierzchni”. Uważał, że ogrody na dachu zbliżą człowieka do natury i z tego powodu ich budowę umieścił na czołowym miejscu w swoim programie nowej architektury. Dzisiaj, gdy potrzebujemy coraz więcej domów, fabryk, biur, sklepów, ulic i placów parkingowych, przesłania Le Corbusiera nabiera szczególnego wyrazu. Wykorzystanie nowych miejsc, gdzie mogą powstać powierzchnie zielone, staje się koniecznością.

Przejdź do działu
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne