Zielone dachy
Xero flor - trawniki i dachy zielone

ZIELONE DACHY

Zielone dachy dostępne w naszej ofercie to rozwiązanie systemowe w oparciu o roślinność ekstensywną, które wyróżnia się niewielkim obciążeniem i minimalnymi wymaganiami wegetacyjnymi. Doskonale prezentuje się zarówno na domach jednorodzinnych, jak i na obiektach wielkopowierzchniowych, w tym np. na biurowcach. Oprócz tego, że stanowi nietuzinkową ozdobę budynku, pełni również szereg funkcji praktycznych Bazując na wieloletnim doświadczeniu, z chęcią pomożemy Państwu przy ich wyborze.

Ekstensywny system zielonego dachu XERO FLOR nie wymaga szczególnych warunków. Jest prosty w zabudowie i można go dobrać do każdego pokrycia i rodzaju konstrukcji dachu. Zieleń produkowana jest na specjalnym nośniku, który jest wytrzymały na obciążenia, nie kurczy się i nie rozciąga, nie ulega degradacji w czasie, jest odporny na warunki atmosferyczne.

System XERO FLOR oferuje rozwiązania dla dachów zielonych na konstrukcjach o spadku od 0o do 45o i maksymalnym ciężarze w stanie nasiąkniętym wodą od 45 do 145 kg/m2 w zależności od konstrukcji i wysokości budynku.

Projektowanie zielonego dachu opiera się na trzech podstawowych warunkach:
1
ciężarze, jaki potrafi przenieść konstrukcja dachu
2
spadku dachu
3
powierzchni dachu

Dlaczego zielone dachy są koniecznością?

Przestrzeń wielu miast, nie tylko polskich, charakteryzuje niewystarczająca liczba terenów zielonych. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tym problemem jest zdecydowanie się na zielony dach. Ogród na dachu nie tylko uatrakcyjni nasz budynek i przedłuży żywotność pokrycia dachowego – wpłynie również pozytywnie na izolację termiczną i akustyczną naszego mieszkania, czystość powietrza w jego sąsiedztwie oraz właściwy poziom wód gruntowych. Zapraszamy do zapoznania się z krótką historią zielonych dachów oraz najważniejszymi zaletami ich stosowania.

Zielone dachy Xero flor
historia zielonych dachow Xero flor
Czy wiesz, że...

Dach o obszarze 15 m2 produkuje w ciągu roku tlen dla 10 osób. Jednocześnie może pochłonąć 10-20% pyłów i gazów z powietrza.

Dach pokryty papą bitumiczną latem nagrzewa się do 60-70 oC, zielony dach zaledwie do 25-40 oC.

HISTORIA ZIELONYCH DACHÓW

Wbrew pozorom, zielone dachy wcale nie są nowością. Ich historia sięga starożytności – wiszące ogrody królowej Semiramidy w Babilonie, jeden z siedmiu cudów świata, to najlepszy przykład na to, że zieleń była wprowadzana na dachy domów już w najdawniejszych czasach. Zielone dachy od wielu wieków znane są również w krajach nordyckich, zwłaszcza w Norwegii, Islandii oraz na Wyspach Owczych. Można więc powiedzieć, że zdecydowanie się na zielony dach jest powrotem do dobrych praktyk znanych ludzkości od stuleci.

W latach 20. XX wieku jednym z najbardziej znanych propagatorów zielonych dachów był francuski architekt Le Corbusier. Uważał on, że zieleń, obok słońca i przestrzeni, powinna mieć decydujący wpływ na nowoczesną architekturę miejską, która zapewni mieszkańcom miast komfort, bezpieczeństwo i funkcjonalność. Dach postrzegał jako piątą elewację, która z powodzeniem może zostać zazieleniona. Pierwsze ekonomiczne mieszkania zgodne z zaleceniami Le Corbusiera powstały we Francji jeszcze przed drugą wojną światową, a następnie zaczęły pojawiać się w wielu miastach na całym świecie.

Zalety zielonych dachów

POPRAWA ESTETYKI PRZESTRZENI MIEJSKIEJ

W tkance urbanistycznej wielu miast zieleń jest rzadkością. Szarobura zabudowa miejska męczy oko i może powodować uczucie przytłoczenia. Patrzenie na zielony dach uspokaja i relaksuje, podobnie jak przechadzka po parku czy lesie;

OBNIŻENIE TEMPERATURY POWIETRZA

Powszechnie wiadomo, że zieleń pozwala niwelować efekt miejskiej wyspy ciepła, czyli gwałtownej różnicy temperatury pomiędzy centrami a obrzeżami miast. Ogród na dachu umożliwia obniżenie temperatury powietrza w swoim bezpośrednim sąsiedztwie, pozwalając na zmniejszenie kosztów energii do funkcjonowania klimatyzacji, zarówno w budynku na którym jest zainstalowany jak i w skali całego miasta;

OCHRONA DACHU

Promieniowanie słoneczne powoduje blaknięcie dachówek oraz niszczenie membran dachowych. Zielony dach pochłania promieniowanie UV, chroni również pokrycie dachowe przed silnym wiatrem, co pozwala na przedłużenie żywotności dachu dwu – lub nawet trzykrotnie.

GROMADZENIE WODY DESZCZOWEJ

Warstwa roślinna zielonego dachu, a także podłoże oraz warstwa drenażowa dobrze wchłaniają wodę, wstrzymując jej obieg. Woda deszczowa zostaje oczyszczona, opóźniony zostaje także jej odpływ do kanalizacji, co pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu wód gruntowych;

zielone dachy - zalety
CZYSTSZE POWIETRZE

Zielone dachy są w stanie pochłonąć w ciągu roku od 10 do 20% szkodliwych pyłów i gazów unoszących się w powietrzu. Zielony dach o niewielkiej powierzchni 10 m2 jest w stanie pochłonąć rocznie tyle zanieczyszczeń i wyprodukować tyle tlenu, co 4-metrowe drzewo;

REDUKCJA HAŁASU ULICZNEGO

Zielony dach można porównać do bariery, która osłania budynek. Roślinność ekstensywna na dachu to nie tylko cichsze wnętrze mieszkania, ale również mniejsze natężenie hałasu w przestrzeni miejskiej

ZWIĘKSZENIE WARTOŚCI RYNKOWEJ NIERUCHOMOŚCI

Jak zostało wspomniane wyżej, zielony dach sprawia, że budynek prezentuje się naturalnie, a jego pokrycie dachowe nie jest zniszczone, co bezpośrednio wpływa to na wartość nieruchomości

WYŻSZA JAKOŚĆ ŻYCIA

Zieleń wpływa na ludzi kojąco, uspakaja i sprawia, że są mniej zestresowani i bardziej chętni do współpracy. Badania naukowe udowodniły, że miasta o dużej procentowej powierzchni terenów zielonych charakteryzują się niższymi wskaźnikami agresji i przestępczości.

Ekstensywna roślinność dachów zielonych

ROŚLINNOŚĆ EKSTENSYWNA NA DACHU – praktyczne, ekologiczne i efektowne rozwiązanie

Stosowanie roślinności na dachach i elewacjach budynków jest istotnym elementem architektonicznego kształtowania przestrzeni.

Systemy zielonych dachów pozwalają na ukrycie znajdujących się tam urządzeń instalacyjnych, tworzenie jednorodnych kompozycji poprzez łączenie zieleni na różnych poziomach: roślinności w mieszkaniu, na tarasie, dachu i w otoczeniu budynku. Posiadanie roślin ekstensywnych na dachu pozwala również na tworzenie charakterystycznych elementów roślinnych wyróżniających poszczególne budynki.

Jeden z największych architektów XX-wieku Le Corbusier, który nazywał dach „piątą elewacją”, pisał, że: „(…) Dach – ogród będzie ulubionym miejscem pobytu w domu, poza tym oznacza dla miasta odzyskanie całej utraconej pod zabudowę powierzchni”. Uważał, że ogrody na dachu zbliżą człowieka do natury i z tego powodu ich budowę umieścił na czołowym miejscu w swoim programie nowej architektury. Dzisiaj, gdy potrzebujemy coraz więcej domów, fabryk, biur, sklepów, ulic i placów parkingowych, przesłania Le Corbusiera nabiera szczególnego wyrazu. Wykorzystanie nowych miejsc, gdzie mogą powstać powierzchnie zielone, staje się koniecznością.

Przejdź do działu