Zielone dachy w przestrzeni publicznej polskich miast
Systemy zielonych dachów przez wiele osób są postrzegane wyłącznie jako element, którego zastosowanie ma na celu poprawę estetyki miast oraz wykończenia budynków. Tymczasem jest to tylko jedna z wielu korzyści, płynących z zazieleniania dachów. Poza zwiększaniem estetyki przestrzeni, systemy zielonych dachów przynoszą także korzyści ekologiczne, społeczne, techniczne, a nawet ekonomiczne.
W naszym dzisiejszym wpisie na blogu Xero Flor dokładnie opisujemy, dlaczego będąc właścicielem lub administratorem budynku, warto jest się zdecydować na inwestycję w system zielonego dachu, czyli jakie dokładnie można dzięki temu osiągnąć korzyści.
Systemy zielonych dachów to przede wszystkim korzyści ekologiczne
Jedną z największych zalet, które płyną ze stosowania systemów zielonych dachów są korzyści ekologiczne. Zielone dachy mają znaczny wpływ na poprawę mikroklimatu w danej lokalizacji, poprzez zredukowanie efektu miejskiej wyspy ciepła. Poprzez pochłanianie CO2, redukcję zawartych w powietrzu innych pyłów i zanieczyszczeń oraz produkcję tlenu, mają także bardzo duży wpływ na poprawę jakości powietrza, co w dzisiejszych czasach ma bardzo duże znaczenie. Zastosowanie zielonych dachów pozwala również na odzyskanie zabudowanych terenów zielonych. W wielu polskich miastach mieszkańcy stale obserwują zabudowywanie różnych terenów zielonych, wolnych do tej pory od budownictwa zielonych skwerów, kawałków zalesień czy nawet niewielkich, dzikich parczków. Ma to oczywiście duży wpływ nie tylko na zaburzenie estetyki przestrzeni, ale również na jakość życia i powietrza, którym oddychamy. Oprócz tego system zielonego dachu ogranicza także ilość wody opadowej, która trafia i jest odprowadzana przez kanalizację deszczową. Woda w ekstensywnym zielonym dachu jest magazynowana i stosowana do odżywiania roślin w okresach suszy czy po prostu znacznie mniejszych opadów deszczu.
Systemy zielonych dachów mają w takich miejscach bardzo duże znaczenie, a w przyszłości mogą się okazać już nie tylko możliwością, ale koniecznością.
Zielone dachy mają pozytywny wpływ na sam budynek
Bardzo ważnymi zaletami stosowania systemów zielonych dachów jest także ich wpływ na sam budynek. Umieszczona na powierzchni dachu warstwa zieleni ma wpływ m.in. na redukcję potrzeb energetycznych budynku. Takie systemy odznaczają się istotnymi właściwościami termoizolacyjnymi. Zimą chronią wnętrze budynku przed przenikaniem dużej ilości chłodnego powietrza, natomiast latem nie dopuszczają do zbytniego nagrzewania się dachów i przenikania ciepła do wnętrza. Dzięki temu ma się możliwość zredukowania potrzeb energetycznych budynku. Zimą ogranicza się koszty jego ogrzewania, natomiast latem koszty klimatyzacji. Zielone dachy powodują również tłumienie dochodzących z zewnątrz hałasów.
Poprawienie estetyki budynków
Zastosowanie systemów zielonych dachów ma też oczywiście wpływ na poprawę estetyki wykończenia budynków. Ułożona na dachu warstwa zieleni ma duży wpływ na to, jak budynek prezentuje się z góry. Umieszczoną na dachu zielenią można np. zamaskować znajdujące się na nim instalacje. Bardzo często też nawet zieleń ekstensywna pozwala stworzyć charakterystyczne elementy, które odróżniają dany budynek od innych.