Warstwa roślinna

Xero flor - trawniki i dachy zielone
Warstwa roślina
Zielonych dachów stanowią maty wegetacyjne pokryte przynajmniej w 70% gotową roślinnością Wykorzystane do stworzenia naszych systemów zielonych dachów rośliny są w specjalny sposób dobierane. Nie każda roślina jest w stanie rozwijać się w ekstremalnym środowisku dachu. Dobierane przez nas mieszanki składają się z różnych gatunków mchów, rozchodników, traw, ziół oraz wielu innych. Kiedy warstwa roślinna zielonego dachu pokrywa się zielenią, zostaje zwinięta i przeniesiona na dach na uprzednio przygotowane podłoże. Dzięki temu, że rośliny są wyhodowane wcześniej, mamy pewność, że z naszym zielonym dachem nie może stać się już nic złego, a poza tym od razu uzyskujemy efekt pełnego zazielenienia. Ekstensywny system zielonego dachu Xero Flor w zasadzie zaopatruje i utrzymuje się sam.  Stan stresu u roślin wywołany np. brakiem wody wyrównywany jest za pomocą specjalnie dobranych mechanizmów. Obumieranie z jednej strony starych roślin, a z drugiej strony naturalny wysiew i rozwój młodych roślin odbywa się w układzie zamkniętym z ciągłą odnową biologiczną i regeneracją roślin. Obieg, który można tylko ostrożnie wspomagać, nie podlega intensywnym środkom pielęgnacyjnym. Dlatego też nie wolno stosować żadnych herbicydów. Do minimum zabiegów pielęgnacyjnych należy regularna kontrola i oczyszczanie odpływów dachowych wiosną i jesienią oraz usuwanie korzeni obcych roślin.
XF300 MATA WEGETACYJNA MECH, ROZCHODNIK, ZIOŁA

XF300 MATA WEGETACYJNA MECH, ROZCHODNIK, ZIOŁA

Dedykowana do dachów skośnych o kącie nachylenia 30o – 45o, można stosować na dachach płaskich, w których warstwę wegetacyjną stanowi geowłóknina GF WR 1000 lub higroskopijna wełna skalna XF 107. Mata zbudowana jest z pętelek nylonowych od dołu laminowana geowłókniną, na której znajduje się substrat mineralny z rosnącymi roślinami. Substrat dostarcza roślinom odpowiednią ilość substancji do życia i rozwoju, a dzięki silnym pętlom nylonowym korzenie roślin trwalewiążą się z matą rosnąc i rozwijając się na największych pochyłościach. Roślinność znajdująca się na macie to kombinacja mchu, różnokolorowych rozchodników i ziół. Mataw stanie nasiąkniętym wodą waży do 30 kg/m2. Zgodnie z wytycznymi FLL, dostarczana namiejsce przeznaczenia jest co najmniej w 70% pokryta zielenią.

XF317 MATA WEGETACYJNA MECH, ROZCHODNIK, ZIOŁA

XF317 MATA WEGETACYJNA MECH, ROZCHODNIK, ZIOŁA

Dedykowana do dachów o nachyleniu od 0o do 30o . Zbudowana jest z maty pętelkowej
wykonanej z włókien poliamidowych PA (LIGHT), na której znajduje się odpowiednio dobrany substrat.  Dostarcza on   roślinom odpowiednią ilość substancji dożycia i rozwoju, a dzięki macie pętelkowej korzenie roślin odpowiednio się rozwijają i ukorzeniają między trójwymiarowymi włóknami. Roślinność znajdująca się na macie to kombinacja mchu, ziół i różnokolorowych rozchodników. W stanie nasiąkniętym wodą waży do 25 kg/m2. Zgodnie z wytycznymi FLL, dostarczana na miejsce przeznaczenia jest co najmniej w 70% pokryta zielenią.

Przejdź do działu