Warstwa roślinna

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Warstwę roślinną zielonych dachów stanowią maty wegetacyjne pokryte przynajmniej w 70% gotową roślinnością. Wykorzystane do stworzenia naszych systemów zielonych dachów rośliny są w specjalny sposób dobierane. Nie każda roślina jest w stanie rozwijać się w ekstremalnym środowisku na dachu. Dobierane przez nas mieszanki składają się z różnych gatunków mchów, rozchodników, traw, ziół oraz wielu innych. Kiedy warstwa roślinna zielonego dachu pokrywa się zielenią, zostaje zwinięta i przeniesiona na dach na uprzednio przygotowane podłoże. Dzięki temu, że rośliny są wyhodowane wcześniej, mamy pewność, że z naszym zielonym dachem nie może stać się już nic złego, a poza tym od razu uzyskujemy efekt pełnego zazielenienia. Ekstensywny system zielonego dachu XERO FLOR w zasadzie zaopatruje i utrzymuje się sam. Stan stresu u roślin wywołany np. brakiem wody wyrównywany jest za pomocą specjalnie dobranych mechanizmów. Obumieranie z jednej strony starych roślin, a z drugiej strony naturalny wysiew i rozwój młodych roślin odbywa się w układzie zamkniętym z ciągłą odnową biologiczną i regeneracją roślin. Obieg, który można tylko ostrożnie wspomagać, nie podlega intensywnym środkom pielęgnacyjnym. Dlatego też nie wolno stosować żadnych herbicydów. Do minimum zabiegów pielęgnacyjnych należy regularna kontrola i oczyszczanie odpływów dachowych wiosną i jesienią oraz usuwanie korzeni obcych roślin.

Dlaczego warto zainwestować w dach z zielenią ekstensywną?

Inwestycja w roślinność ekstensywną, stanowiącą zewnętrzną warstwę zielonego dachu, to dobry sposób na całkowitą zmianę wizerunku budynku, poprawę lokalnego mikroklimatu oraz znaczący wkład w ekologię. Roślinność ekstensywna w postaci dachów zielonych może odgrywać znaczącą rolę w poprawie jakości życia mieszkańców miast. Wpływa bowiem na obniżenie temperatury powietrza, redukcję hałasu i oczyszczanie atmosfery.

Ponadto dobrze zaprojektowany i wykonany dach z zielenią ekstensywną może przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów energii. Rośliny na dachu działają jak naturalna izolacja termiczna, utrzymując stałą temperaturę wewnątrz budynków – chłodniejszą latem i cieplejszą zimą. W konsekwencji, ogrzewanie czy klimatyzacja zużywają mniej energii, co przekłada się na niższe rachunki za prąd.

Roślinność ekstensywna na dachu to także sposób na wyróżnienie budynku i podniesienie jego wartości estetycznej. Zielone dachy są coraz częściej wykorzystywane przez architektów i inwestorów jako element krajobrazu miejskiego, wpisujący się w nowoczesny, proekologiczny trend. Zieleń na dachu może być też dodatkowym atutem przy sprzedaży czy wynajmie nieruchomości.

Maty ekstensywne

Oferujemy maty ekstensywne stanowiące najwyższą warstwę zielonego dachu. Do współpracy zapraszamy deweloperów, projektantów nowoczesnych biur i lokali usługowych, studentów budownictwa i architektury, a także firmy odpowiedzialne za budowę obiektów infrastruktury zielonej oraz klientów indywidualnych.

Nasze maty wegetacyjneto uniwersalne produkty o szerokim zastosowaniu. Z powodzeniem można układać je zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych o różnym stopniu nachylenia (maksymalnie 45°). Zieleń ekstensywna tworząca nasze maty to przede wszystkim mchy, rozchodniki, trawy i zioła. Przed dostarczeniem do klienta zieleń dojrzewa w naturalny sposób na naszych plantacjach. Inwestor otrzymuje w pełni rozwinięte systemy roślinne, gotowe do montażu na dachu. Po montażu rośliny nie wymagają stałej pielęgnacji, są samowystarczalne i doskonale radzą sobie w zróżnicowanych warunkach środowiskowych.

Poniżej przedstawiamy szczegółowe opisy dostępnych u nas produktów.

XF300 MATA WEGETACYJNA MECH, ROZCHODNIK, ZIOŁA

XF300 MATA WEGETACYJNA MECH, ROZCHODNIK, ZIOŁA

Dedykowana do dachów skośnych o kącie nachylenia 30o – 45o, można stosować na dachach płaskich, w których warstwę wegetacyjną stanowi geowłóknina GF WR 1000 lub higroskopijna wełna skalna XF 107. Mata zbudowana jest z pętelek nylonowych od dołu laminowana geowłókniną, na której znajduje się substrat mineralny z rosnącymi roślinami. Substrat dostarcza roślinom odpowiednią ilość substancji do życia i rozwoju, a dzięki silnym pętlom nylonowym korzenie roślin trwalewiążą się z matą rosnąc i rozwijając się na największych pochyłościach. Roślinność znajdująca się na macie to kombinacja mchu, różnokolorowych rozchodników i ziół. Mataw stanie nasiąkniętym wodą waży do 30 kg/m2. Zgodnie z wytycznymi FLL, dostarczana namiejsce przeznaczenia jest co najmniej w 70% pokryta zielenią.

XF317 MATA WEGETACYJNA MECH, ROZCHODNIK, ZIOŁA

XF317 MATA WEGETACYJNA MECH, ROZCHODNIK, ZIOŁA

Dedykowana do dachów o nachyleniu od 0o do 30o . Zbudowana jest z maty pętelkowej
wykonanej z włókien poliamidowych PA (LIGHT), na której znajduje się odpowiednio dobrany substrat.  Dostarcza on   roślinom odpowiednią ilość substancji dożycia i rozwoju, a dzięki macie pętelkowej korzenie roślin odpowiednio się rozwijają i ukorzeniają między trójwymiarowymi włóknami. Roślinność znajdująca się na macie to kombinacja mchu, ziół i różnokolorowych rozchodników. W stanie nasiąkniętym wodą waży do 25 kg/m2. Zgodnie z wytycznymi FLL, dostarczana na miejsce przeznaczenia jest co najmniej w 70% pokryta zielenią.

Przejdź do działu
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne