Wełny i geowłókniny
W sprzedaży posiadamy wełny i geowłókniny do budowy warstwy wegetacyjnej zielonego dachu. Oferujemy m.in. higroskopijną wełnę skalną, geowłókninę filtracyjno-ochronną oraz magazynującą. Dostępne produkty z powodzeniem mogą zastępować mineralne substraty – zapewniają doskonałe warunki dla rozwoju mat rozchodnikowych. Wszystkie artykuły produkowane są z najwyższej jakości materiałów. Przed dopuszczeniem do sprzedaży testujemy je na różnych podłożach w zależności od regionalnych warunków klimatycznych. Dzięki temu klient ma pewność, że inwestuje w sprawdzone rozwiązania.
Czym jest geowłóknina?
O ile wełna skalna jest produktem wykorzystywanym w budownictwie na szeroką skalę, to geowłóknina dla wielu inwestorów wciąż stanowi pewną zagadkę. Jest to nic innego jak płaska geosyntetyczna tkanina wykonana z mieszanki kilku tworzyw sztucznych. Do produkcji geowłókniny najczęściej wykorzystywane są włókna poliestrowe, polipropylenowe, poliamidowe, poliakrylonitrylowe i wiskozowe. Dzięki połączeniu właściwości wszystkich tych syntetyków finalny produkt wyróżnia się dużą wytrzymałością oraz odpornością na rozciąganie i rozerwanie.
W naszej ofercie znajdą Państwo dwa rodzaje geowłóknin. Geowłóknina filtracyjno-ochronna używana jest do budowy warstwy ochronnej hydroizolacji dachu i warstwy drenażowej. Geowłóknina magazynująca służy – zgodnie z nazwą – do magazynowania wody dla roślin. Stanowi jednocześnie zabezpieczenie hydroizolacji dachu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Stosowana jest głównie na dachach o lekkich konstrukcjach. Przy jej zastosowaniu zalecamy montaż systemu nawadniającego.
Jaką funkcję w budowie dachu pełnią geowłókniny i wełna?
Geowłókniny oznaczone symbolem XF122 przeznaczone są do układania w warstwie drenażowej (w połączeniu z folią kubełkową) oraz warstwie ochronnej hydroizolacji dachu. Z kolei geowłóknina oznaczona symbolem GFWR 1000 spełnia w układzie dachu zielonego systemu Xero Flor podwójną funkcję. Po pierwsze, stanowi warstwę ochronną hydroizolacji dachu, a po drugie, ze względu na swoje właściwości wchłaniania i magazynowania wody, stanowi warstwę wegetacyjną i rezerwuar wody dla roślin.
Higroskopijna wełna skalna tworzy bardzo korzystne podłoże wegetacyjne dla roślin i jednocześnie jest nowatorskim rozwiązaniem w budowie ekstensywnych dachów zielonych. Związane jest to z możliwością magazynowania dużej ilości wody (nawet 18l na 1m2), co w warunkach występowania dłuższych okresów bez opadów deszczu jest istotnym czynnikiem dla życia roślin. Zdolność magazynowania wody jest przy tym podstawą systemu retencjonowania deszczówki.