Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Fakty i mity na temat trawników z rolki

Trawniki rolowane już od lat cieszą się w naszym kraju bardzo dużą popularnością wśród właścicieli ogrodów. Powodem ich stale rosnącej popularności jest przede wszystkim możliwość osiągnięcia zamierzonego efektu, czyli pięknego, gęstego i zielonego trawnika w bardzo krótkim czasie.

W przypadku trawy, która jest własnoręcznie siana, na efekty wykonanej pracy trzeba poczekać nawet kilka tygodni lub miesięcy, z kolei w przypadku trawy rolowanej od razu widać efekty wykonanej pracy. Czy jednak trawa z rolki jest na pewno w pełni naturalna? Na czym polega jej pielęgnacja? W naszym dzisiejszym wpisie na blogu obalamy najczęściej powtarzane mity na temat trawy z rolki.

Czy trawa rolowana jest sztuczna?

Takie pytanie zadaje sobie bardzo dużo osób. Zastanawiają się po prostu, jak to możliwe, że trawnik może zostać zwinięty w rolki, a następnie po prostu rozwinięty na przygotowanym wcześniej podłożu. Rozwiewamy jednak powstałe wątpliwości i gwarantujemy, że sprzedawana przez nas trawa w rolkach jest prawdziwa i żywa. Zanim zostanie dostarczona do klienta, uprawiana jest na specjalnie przygotowanej plantacji, gdzie ma zapewnione optymalne warunki do rozwoju. Co więcej, hodowana na naszych polach trawa powstaje wyłącznie ze specjalnie wyselekcjonowanych mieszanek nasion, tak, aby powstały trawnik był idealnie dostosowany do panujących w naszej strefie klimatycznej warunków.


Na czym polega pielęgnacja trawników rolowanych?

Wbrew opinii wielu osób, trawa z rolki narażona jest na takie same niebezpieczeństwa, jak trawa, która wyrosła z wysiewu. Jeżeli więc zależy nam na tym, żeby powstały trawnik był zawsze odpowiednio gęsty i zielony, niezbędne jest przeprowadzanie określonych zabiegów pielęgnacyjnych. Trawnik rolowany powinien być odpowiednio nawadniany, nawożony, grabiony i koszony. Powinno się także raz na jakiś czas wykonywać także zabiegi polegające na jego napowietrzaniu i wertykulacji. Tylko wtedy powstały w taki sposób trawnik będzie mógł naprawdę cieszyć nasze oczy.


Czy trawie z rolki zagrażają takie same niebezpieczeństwa jak trawnikom z siewu?

Zdecydowanie tak, dlatego też koniecznie należy pamiętać o przestrzeganiu zasad pielęgnacji stworzonego w taki sposób trawnika. Trawnikom rolowanym, pomimo iż są one stworzone z odpowiednio dobranych mieszanek nasion, gatunków, które są najlepszym wyborem w naszej strefie klimatycznej, także zagrażają różne choroby. Trzeba bowiem pamiętać, że taka trawa jest w pełni naturalna i żywa, a największą korzyścią z takiego wyboru jest jednak szybkość możliwego stworzenia zielonego placu w swoim ogrodzie, a nie odporność na różnego typu zagrożenia.


Czy trawnik rolowany od razu może być intensywnie użytkowany?

Wielu osobom może się wydawać, ze zastosowanie trawy w rolkach przy tworzeniu trawnika sprawia, że od razu może on być intensywnie użytkowany. To jednak również nie jest prawda. Trawa w rolkach po rozłożeniu na przygotowanym wcześniej terenie rzeczywiście od razu pięknie się prezentuje, nie oznacza to jednak, że od razu też charakteryzuje się wspaniałą wytrzymałością. Na to trzeba jednak trochę poczekać. Trawa rolowana musi się bowiem zakorzenić, a do tego potrzeba jest około 2 tygodni. Przez ten czas najlepiej jeżeli w ogóle nie będzie się z ułożonego trawnika korzystać, ani po nim chodzić. Czy to dużo? Zdecydowanie nie. Pamiętajmy bowiem, że w przypadku trawników z siewu po takim czasie od zasiania, trawa zaczyna dopiero kiełkować, a do pełnego wzrostu będzie potrzebowała jednak znacznie więcej czasu.

Artykuły powiązane
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne