Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Ogród – architektura krajobrazu

Piękne najbliższe otoczenie domu to nie tylko podwyższenie wartości naszej posiadłości, to również (co może wydać się mniej oczywiste) lepsze samopoczucie właścicieli działki. Żeby dobrze zaplanować ogród, nie trzeba specjalistą od architektury krajobrazu, ale trzeba zrobić to według określonego schematu. Podpowiadamy dziś, jak zrobić to przed rozłożeniem trawnika z rolki.

Na wstępie – zróbmy projekt! Wystarczy wykonać szkic ogrodu, krok ten da nam pogląd, jak po zakończeniu prac będzie wyglądać nasz przydomowy krajobraz, ale też pomoże w zaplanowaniu dalszych robót i wskaże miejsca, które będą w trakcie procesu bardziej wymagające od innych lub po prostu problematyczne. Nie trzeba chyba dodawać, że łatwiej jest nanieść zmiany na szkic naszego ogrodu, niż potem w trakcie prac ziemnych modyfikować ich zakres.

Następnie zbadajmy, jaka jest w przyszłym ogrodzie gleba (można to zadanie zlecić specjalistom). Wiedza ta zezwoli później na uniknięcie problemów z ukorzenianiem się i wegetacją roślinności. W zależności od składu i konsystencji, trzeba ją też będzie odpowiednio zagęścić/rozrzedzić oraz ustabilizować pH i nawieźć. Roślinność dobrze jest dobierać rozsądnie: najlepiej i najszybciej przyjmą się rośliny typowe dla naszej strefy klimatycznej, będą one również doskonałym rozwiązaniem dla osób nie dysponujących dużą ilością czasu lub niezbyt chętnych do długotrwałych prac w ogrodzie. Warto zastanowić się nad posadzeniem roślin wiecznie zielonych, wydłuży nam to nieco sezon ogrodowy. Dobieranie roślinności według ich cyklu wegetacyjnego sprawi także, że ogród przez większą część roku będzie wyglądał atrakcyjnie, wydobędziemy z niego w ten sposób jak najwięcej. Tu dobrym pomysłem może okazać się rozłożenie w wolnych przestrzeniach trawy z rolki. Ten zabieg uda się, jeśli stworzymy trawie dobre warunki do ukorzenienia się i wegetacji. A do tego celu trzeba odpowiednio przygotowanej gleby!

Trawniki – przygotowywanie gleby

Jeżeli przyszły trawnik będzie zakładany w miejscu, gdzie do tej pory była darń, bądź chwasty trzeba będzie je usunąć. Należy dokonać oczyszczenia chemicznego podłoża. Skuteczny w użyciu okaże się środek na bazie glifosatu, zminimalizujemy w ten sposób w przyszłości ryzyko wschodzenia chwastów. Tak potraktowany obszar należy zostawić do całkowitego obumarcia dotychczasowej roślinności (około 2 - 3 tygodnie), a następnie usunąć resztki organiczne. Może się to wydawać nielogiczne, szczególnie, że za chwilę będziemy przekopywać lub rozdrabniać glebogryzarką to, co znajduje się pod spodem, ale ułatwi to nam pracę i spowoduje, że przygotowywana powierzchnia pod trawnik z rolki będzie bardziej płaska. Podczas przekopywania spodniej warstwy gruntu wybieramy resztki roślinności (korzenie, kłącza itp.) oraz kamienie i inne pozostałości. Zdjętą warstwę darni można wykorzystać do założenia kompostownika. Jeżeli gleba była zbadana pod kątem jej charakteru i kwasowości, teraz jest moment na wprowadzenie jej „poprawek”: dogęszczenie i użyźnienie próchnicą zbyt piaszczystej gleby lub rozrzedzenie piaskiem nazbyt zwięzłej gleby. Na tym etapie można ją również nawieźć lub wapnować, jeśli tego wymaga. Kopanie i prace glebogryzarką powinny odbywać się do głębokości 20 cm, dobrze jest wykonać te prace dwa razy dla równomiernego efektu. Jeżeli stosujemy domieszkę innego gruntu, nie można ot tak położyć jego warstwy, należy go dokładnie wymieszać z dotychczasowym. Następnie tak przygotowaną glebę zgrabić, wałować w celu wytworzenia jednolitej konsystencji, potem znów zgrabić. Jeżeli gleba nie była jeszcze nawożona – to ostatnia chwila na ten krok. Potem wystarczy już rozłożyć na tak przygotowanym gruncie trawnik z rolki.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne