Substraty ekstensywne

Xero flor - trawniki i dachy zielone

W ofercie posiadamy substraty mineralne do budowy warstwy wegetacyjnej zielonego dachu. Znajdą Państwo u nas m.in. substrat ekstensywny zgodny ze standardami FLL w zakresie uziarnienia i stabilności. Stanowi on doskonałe podłoże do rozwoju roślin. Nie tylko magazynuje wodę, ale także oddaje jej nadmiar do warstwy drenującej. Właściwie dobrana frakcja/grubość ziarna lawy wulkanicznej odpowiada naturalnym warunkom wegetacji roślin i jest gwarancją właściwej cyrkulacji powietrza i wilgotności podłoża, co wspomaga ich wzrost.

Czym są i do czego służą substraty ekstensywne?

Substraty ekstensywne to lekkie mieszanki mineralne, charakteryzujące się niskim ciężarem własnym oraz dużą porowatością. Nasze substraty ekstensywne zawierają przede wszystkim minerały (piasek, żwir, keramzyt, grys, torf, lawa wulkaniczna), wzbogacone niewielką domieszką materii organicznej. Dzięki takiemu składowi zapewniają odpowiednią strukturę podłoża oraz właściwą wymianę powietrza i wody między korzeniami roślin.

Głównym zadaniem substratów ekstensywnych jest zapewnienie optymalnych warunków dla wzrostu roślinności, która ma niewielkie wymagania glebowe i odżywcze oraz dobrze radzi sobie w trudnych warunkach. W skład warstwy roślinnej wchodzą przede wszystkim sukulenty, rośliny skalne, byliny czy trawy ozdobne.

Korzystanie z substratów ekstensywnych w systemach dachów zielonych ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają one na osiągnięcie znacznej redukcji masy konstrukcji nośnej, ponieważ substraty ekstensywne są zdecydowanie lżejsze niż tradycyjne gleby oraz substraty intensywne. Dzięki temu możliwe jest stosowanie dachów zielonych nawet na obiektach o ograniczonej nośności konstrukcji.

Innym ważnym aspektem jest zdolność substratów ekstensywnych do utrzymania odpowiedniej wilgotności gleby oraz zapewnienie właściwej retencji wodnej. Ich porowata struktura umożliwia powolne wsiąkanie wody opadowej, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia ilości wód opadowych odprowadzanych do kanalizacji oraz łagodzi skutki ulewnych deszczy.

Substraty ekstensywne wpływają także na poprawę walorów izolacyjnych dachu, zarówno pod względem termicznym, jak i akustycznym. Dzięki zdolności do magazynowania powietrza i wody w swojej strukturze, pomagają utrzymać stałą temperaturę wewnątrz budynku, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania zimą oraz chłodzenia latem. Ponadto, roślinność obsadzona na takich substratach może skutecznie tłumić hałas zewnętrzny.

Dlaczego warto stosować sprawdzone substraty ekstensywne?

W celu obniżenia kosztów inwestycji niektórzy wykonawcy warstwy wegetacyjnej decydują się na zastosowanie w niej naturalnej ziemi. Należy jednak pamiętać, że takie postępowanie niesie za sobą ryzyko niewłaściwego wzrostu roślin, a co za tym idzie, zniszczenia najwyższej warstwy dachu. Co więcej, w opinii wielu ekspertów jest to naruszenie zasad Prawa budowlanego. Podobnie jak w przypadku higroskopijnej wełny skalnej, stanowiącej podstawę warstwy retencyjno-drenażowej, materiały użyte do budowy warstwy wegetacyjnej muszą mieć odpowiednie certyfikaty poświadczające ich pochodzenie i jakość.

Decydując się na substrat ekstensywny, mają Państwo pewność, że inwestujecie w sprawdzony produkt, będący pełnoprawnym materiałem budowlanym. Wytwarza się go w celu pełnienia konkretnej funkcji, dzięki czemu wyróżnia się określonym składem i właściwościami (stabilna struktura, odporność na mróz i promieniowanie UV). Substrat ekstensywny dostarcza roślinom odpowiednich wartości odżywczych oraz zapewnia optymalną wentylację i przepuszczalność wody. Wszystko to gwarantuje prawidłowy rozwój warstwy roślinnej.

MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne