Jak kosić trawnik z rolki?
Ułożenie trawnika rolowanego to dopiero pierwszy krok do tego, żeby móc się cieszyć na co dzień piękną zielenią w swoim ogrodzie. Zastosowanie do stworzenia trawnika trawy z rolki przynosi bardzo dużo korzyści. Przede wszystkim umożliwia znaczne przyspieszenie prac nad stworzeniem ogrodu i niemal błyskawiczne osiągnięcie zamierzonego efektu, czyli pięknego, gęstego i zielonego trawnika.
W dzisiejszym wpisie na naszym blogu rozwiewamy wątpliwości dotyczące zasad pielęgnacji trawników rolowanych, a dokładniej tego, w jaki sposób i jak często ułożony trawnik z rolki powinno się kosić.
Kiedy powinno się wykonać pierwsze koszenie ułożonego trawnika z rolki?
Ułożony trawnik z rolki, mimo iż od razu daje znakomity efekt wizualny, potrzebuje jednak trochę czasu do tego, żeby się przyjąć, tzn. żeby się zakorzenić. Dlatego też po ułożeniu trawnika powinno się trochę poczekać, nie tylko zanim zacznie się z niego intensywnie korzystać, ale także, zanim zacznie się wykonywać jakieś zabiegi pielęgnacyjne. Pierwsze koszenie trawnika nie powinno nastąpić szybciej niż po 2-3 tygodniach od jego ułożenia. Pierwsze koszenie należy wykonać po przyrośnięciu trawnika do podłoża. Co bardzo ważne, w trakcie pierwszych trzech czynności koszenia, nie powinniśmy skracać trawy o więcej niż 1/3 wysokości źdźbeł trawy.
Jak często w sezonie powinno się kosić trawnik rolowany?
Pierwsze w sezonie koszenie już w pełni rozwiniętego, dojrzałego trawnika powinno być przeprowadzone w kwietniu, oczywiście już po stopnieniu warstwy śniegu. W tym czasie źdźbła trawy powinny mieć już wysokość sięgającą 8-10 cm. Pierwsze koszenie trawy może być większe, do wysokości mniej więcej 4 cm wysokości. Później przy każdym koszeniu powinniśmy skracać źdźbła trawy do wysokości 4-5 cm, w upały 5-6cm.
W trakcie sezonu, czyli przede wszystkim wiosną i latem, jeżeli chcemy się cieszyć pięknym, zadbanym trawnikiem, powinniśmy go kosić przynajmniej raz w tygodniu. Tylko wtedy nie dopuścimy do tego, że trawa zacznie być zbyt długa i będzie miała różną wysokość w różnych fragmentach trawnika. W okresie szczególnie intensywnego wzrostu traw, czyli na przełomie maja i czerwca, można nawet zwiększyć częstotliwość koszenia trawnika i wykonywać takie prace nawet co 3-4 dni. Trawa z rolki jest wyhodowana z takich mieszanek nasion, żeby trawnik jak najlepiej mógł się rozwijać w naszej strefie klimatycznej, dlatego, jeżeli jest w pełni zdrowy, powinien tak naprawdę rosnąć bardzo szybko.
O czym trzeba pamiętać przed i po wykonaniu koszenia trawnika?
Podstawowa zasada koszenia trawników mówi, że tego typu prac nie powinno się wykonywać w trakcie suszy. Koszony trawnik nie powinien się także znajdować w pełnym słońcu, ponieważ w takich warunkach skracanie wysokości trawy będzie mogło doprowadzić do nadmiernego wyparowywania wody. Zanim rozpocznie się koszenie trawnika, koniecznie należy sprawdzić, czy noże w kosiarce są na pewno ostre. Jeżeli będą tępe, zamiast ścinać trawę, będą ją wyrywały, a tego byśmy na pewno nie chcieli. Po każdym koszeniu trawnika powinniśmy również usuwać pozostawione resztki trawy. Jeżeli tego nie zrobimy, skoszona trawa będzie utrudniała dostęp tlenu i światła, co z kolei może skutkować pogorszeniem możliwości wzrostu trawnika i ryzykiem powstawania różnych chorób.