Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Czerwona nitkowatość traw - przyczyny, zwalczanie, zapobieganie

Nawet najbardziej zadbany trawnik może paść ofiarą choroby. Wywoływane są one najczęściej przez grzyby, które atakują osłabioną, nieodpowiednio nawożoną i nawadnianą trawę. Do najczęściej występujących chorób trawnika zalicza się między innymi czerwoną nitkowatość traw. Jakie są jej przyczyny, czym się objawia, jak ją zwalczać i jej zapobiegać?

Objawy czerwonej nitkowatości traw

Winowajcą czerwonej nitkowatości traw jest grzyb Laetisaria fuciformis. Widocznym objawem choroby jest pojawienie się czerwonej, nitkowatej grzybni, która wyrasta z blaszek liściowych. Trawa rośnie wolniej i ma nierówną wysokość. Przy dużej wilgotności powietrza, rano lub podczas deszczowej pogody, z dalszej odległości można zaobserwować na trawniku nieregularne plamy o czerwonawym zabarwieniu, które z czasem zmienia kolor na jasnobrązowy lub żółtawy. Choroba rozwija się przede wszystkim na trawnikach zacienionych, bez względu na pogodę.

Czerwona nitkowatość traw atakuje zarówno trawę z siewu, jak i trawę w rolce. Pojawia się zazwyczaj w tandemie z inną chorobą grzybową, różową plamistością trawników, która wywoływana jest przez grzyb Limonomyces roseipellis. Jest ona widoczna w postaci biało-różowo błoniastej grzybni na liściach. Z tej dwójki czerwona nitkowatość jest jednak groźniejsza i poraża więcej gatunków traw.

Jak zapobiegać wystąpieniu czerwonej nitkowatości traw?

Na infekcję patogenem narażone są zwłaszcza trawniki źle odżywione. Należy więc zadbać o optymalne nawożenie trawnika, dbając o odpowiednie dawki azotu, fosforu i potasu – trzech najważniejszych pierwiastków dla trawy. Najlepszym wyborem będą zatem wieloskładnikowe nawozy mineralne o właściwej proporcji makroskładników N:P:K (kolejno azot, fosfor, potas). Optymalnie kształtuje się ona na poziomie 6:2:4.

Na wystąpienie czerwonej nitkowatości traw wpływa również nieusuwanie warstwy filcu. To włóknisty materiał powstały z mieszaniny martwych źdźbeł trawy i resztek po koszeniu. Można się go pozbyć w procesie wertykulacji: z zastosowaniem wertykulatora ręcznego lub mechanicznego. Jeśli to możliwe, warto unikać zbyt dużego zacienienia trawnika, na przykład poprzez podcięcie dolnych gałęzi drzew. Należy również zadbać o swobodny przepływ powietrza nad trawnikiem.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne