Czerwona nitkowatość traw - przyczyny, zwalczanie, zapobieganie

Nawet najbardziej zadbany trawnik może paść ofiarą choroby. Wywoływane są one najczęściej przez grzyby, które atakują osłabioną, nieodpowiednio nawożoną i nawadnianą trawę. Do najczęściej występujących chorób trawnika zalicza się między innymi czerwoną nitkowatość traw. Jakie są jej przyczyny, czym się objawia, jak ją zwalczać i jej zapobiegać?

Objawy czerwonej nitkowatości traw

Winowajcą czerwonej nitkowatości traw jest grzyb Laetisaria fuciformis. Widocznym objawem choroby jest pojawienie się czerwonej, nitkowatej grzybni, która wyrasta z blaszek liściowych. Trawa rośnie wolniej i ma nierówną wysokość. Przy dużej wilgotności powietrza, rano lub podczas deszczowej pogody, z dalszej odległości można zaobserwować na trawniku nieregularne plamy o czerwonawym zabarwieniu, które z czasem zmienia kolor na jasnobrązowy lub żółtawy. Choroba rozwija się przede wszystkim na trawnikach zacienionych, bez względu na pogodę.

Czerwona nitkowatość traw atakuje zarówno trawę z siewu, jak i trawę w rolce. Pojawia się zazwyczaj w tandemie z inną chorobą grzybową, różową plamistością trawników, która wywoływana jest przez grzyb Limonomyces roseipellis. Jest ona widoczna w postaci biało-różowo błoniastej grzybni na liściach. Z tej dwójki czerwona nitkowatość jest jednak groźniejsza i poraża więcej gatunków traw.

Jak zapobiegać wystąpieniu czerwonej nitkowatości traw?

Na infekcję patogenem narażone są zwłaszcza trawniki źle odżywione. Należy więc zadbać o optymalne nawożenie trawnika, dbając o odpowiednie dawki azotu, fosforu i potasu – trzech najważniejszych pierwiastków dla trawy. Najlepszym wyborem będą zatem wieloskładnikowe nawozy mineralne o właściwej proporcji makroskładników N:P:K (kolejno azot, fosfor, potas). Optymalnie kształtuje się ona na poziomie 6:2:4.

Na wystąpienie czerwonej nitkowatości traw wpływa również nieusuwanie warstwy filcu. To włóknisty materiał powstały z mieszaniny martwych źdźbeł trawy i resztek po koszeniu. Można się go pozbyć w procesie wertykulacji: z zastosowaniem wertykulatora ręcznego lub mechanicznego. Jeśli to możliwe, warto unikać zbyt dużego zacienienia trawnika, na przykład poprzez podcięcie dolnych gałęzi drzew. Należy również zadbać o swobodny przepływ powietrza nad trawnikiem.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki