Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Zbita gleba: przyczyny problemu

Zbyt zbita gleba dla naszego trawnika oznacza jedno: rośliny nie mogą się ani swobodnie rozwijać, ani dobrze ukorzenić. Problemów ze zbyt spoistą glebą doświadcza wielu miłośników prac ogrodowych, szczególnie tych początkujących. Jak sobie radzić z takim zagadnieniem, aby móc posiadać w ogrodzie piękny trawnik.

By odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw poznać przyczyny zbytniego zbijania się gleby. Dla roślinności spoista gleba jest jak sterta cegieł, trudno im się przez nią przebić korzeniami, które muszą włożyć o wiele więcej wysiłku, by się w niej ukorzenić i rozkrzewić. Jeżeli gleba jest nazbyt spoista, korzenie nie mają dobrego dostępu do wody (nie przesiąka ona w głąb), substancji odżywczych czy powietrza, więc powoli giną (zwyczajnie się duszą). Zbijanie się gleby następuje, gdy jakiś czynnik spowoduje zamknięcie się kieszeni powietrznych w glebie. Zwykle jest to nadmierny nacisk spowodowany intensywnym ruchem pieszym lub pracą ciężkich maszyn, ale również podłoże zbija się od nacisku zaparkowanych na nim samochodów! Właśnie dlatego wydeptane ścieżki, pobocza dróg i rozjeżdżone skwery w przestrzeni publicznej nie zarastają nigdy na powrót trawą. Zbicie gleby przytrafia się również wskutek złej uprawy roli: jej struktura niszczy się podczas prac na zbyt wilgotnym lub za suchym gruncie, zbryla się on również, jeśli nie ma w nim odpowiedniej ilości nawozu i substancji odżywczych (makroskładników – głównie azotu, fosforu i potasu). A niektóre rodzaje gleby są zwyczajnie podatne na zbijanie, bo taki po prostu mają charakter. Są to przede wszystkim gleby gliniaste. Jak zatem rozwiązać problem zbyt spoistej gleby w ogrodzie?

Zbita gleba: jak sobie poradzić

Jak sobie poradzić ze zbitą glebą? Być może rozwiązanie tego problemu jest nazbyt oczywiste, ale przede wszystkim trzeba… zapobiegać zbiciu się gleby. Należy więc powstrzymać się od prac na niej, kiedy jest zbyt wilgotna lub przesuszona, nie powinno się wtedy wzruszać jej struktury. W ogóle, jeżeli posiadamy trawnik, naruszanie struktury gleby na większym jej obszarze powinno odbywać się rzadko (nie częściej, niż raz w roku), o ile zachodzi taka potrzeba. Spoistą glebę w takim przypadku można jednak bezpiecznie wzruszyć i rozbić jej zbyt zwartą strukturę na kilka sposobów: można do tego celu użyć wertykulatora lub areatora (szczególnie do dużych obszarów trawników), narzędzie to przekłuje się i przez zbity grunt, tworząc miejsce do jego rozluźnienia się.

Warto jednak jeszcze przed założeniem trawnika pomyśleć nad przygotowaniem odpowiedniego podłoża i w przypadku zbyt ciężkiej ziemi, wymieszać gliniastą glebę z piaskiem, można również dodać nieco wapna dla stabilizacji pH gruntu na poziomie 5,5-6.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne
woj. lubuskie