Wałowanie trawnika – za i przeciw
Wielu miłośników ogrodów posiadających na terenie swych posesji trawnik uważa, że jego wałowanie na wiosnę powinno być stałym elementem zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Są jednak i głosy przeciw, które uważają wałowanie trawnika za wręcz szkodliwe i niszczące strukturę ździebeł trawy. Jak to jest z tym wałowaniem naprawdę?
Wałowanie trawnika wcale nie musi być przeprowadzane corocznie, są wszakże sytuacje, w których należy je bezwzględnie wykonać. Przede wszystkim przeprowadza się je tuż po zasianiu trawy, żeby grunt stał się nico bardziej zbity i bardziej gęsty, a wiatr nie wywiewał nasion trawy. Dzięki takiemu zabiegowi nasz przyszły trawnik będzie też bardziej równy! Jeżeli do tego mamy luźne podłoże i wyjątkowo przepuszczalne podłoże, a nie przeprowadziliśmy jego dogęszczania przed siewem, trzeba będzie wałowanie trawnika powtarzać częściej. Powinno się też wałować darń zaraz po rozłożeniu i podlaniu trawy w rolce. Dzięki temu kępki trawy będą lepiej dociśnięte do gleby i szybciej się ukorzenią. Okolicznością wskazującą na konieczność wałowania trawnika będzie również zima, w której następowały duże wahania temperatur, bowiem mróz i zamarznięta w gruncie woda powodują wypychanie warstwy gleby, co negatywnie wpłynie na równomierność powierzchni naszego trawnika. Wreszcie, wałowanie trawnika jest wskazane, jeśli zauważymy szkody spowodowane przez ogrodowe szkodniki, jak krety i nornice, powodujące powstawanie kopców, tuneli i nor. To główne powody przemawiające za wałowaniem trawnika. W innych przypadkach wałowanie może tylko spowodować zmianę struktury gleby, jej nadmierne zbicie i problemy z przepuszczalnością wody.
Jak dobrze wałować trawnik?
Wiemy już, w jakich sytuacjach dobrze jest wałować trawnik, ale jak to dobrze zrobić? Wiedza ta jest niezbędna, by nie zniszczyć struktury gleby, co obróci wniwecz nasze dotychczasowe starania nad uzyskaniem pięknego i bujnego trawnika. Podpowiadamy, jak dobrze wałować trawnik.
Przede wszystkim należy to zrobić, kiedy trawnik jest wilgotny, ale nie przesiąknięty na wskroś wodą, bo wtedy wałowanie trawnika spowoduje zbytnie zbicie się gleby. A nadmierna jej spoistość to utrudnione warunki dla wzrostu i wegetacji roślin oraz problemy z późniejszym nawadnianiem i napowietrzaniem. Z kolei, gdy gleba jest nazbyt sucha, walcowanie niewiele da, szczególnie w dziedzinie ukorzeniania się nowej darni. Wałowanie trawnika, by było dobrze przeprowadzone, nie powinno odbywać się z użyciem zbyt ciężkiego walca, wiadomo przecież że ten spowoduje zbytnie zbicie się warstwy gleby. Najlepiej oczywiście przeprowadzić wałowanie na wiosnę, kiedy trawa dopiero budzi się ze stanu uśpienia, a jej korzenie są w stanie aktywnego wzrostu. Nie powinno się wałować gleb o charakterze gliniastym/ilastym, która ma większą niż inne gleby tendencję do zbijania się. Na koniec wreszcie – jeżeli nie ma ku temu wskazań, nie trzeba wałować trawnika co rok. Oczywiście, miło jest, jeżeli nasz trawnik jest równy i płaski, ale delikatne wypukłości wcale mu nie zaszkodzą, nie jest to w końcu boisko sportowe czy pole do golfa!