Pielęgnacja zielonego dachu

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Pielęgnacja zielonego dachu uzależniona jest od rodzaju zastosowanego systemu. Należy bowiem wiedzieć, że konstrukcje te dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: intensywne i ekstensywne. Dachy intensywne, które wymagają zastosowanie grubej warstwy podłoża, pozwalają na uprawę dużych roślin, w tym krzewów i drzew. Taki dach pełni funkcję ogrodu, więc rzeczywiście wymaga nieco uwagi i wykonywania standardowych zabiegów, które są typowe dla danej roślinności. Dodatkowo intensywny zielony dach jest ciężki, więc może być wykonany tylko na budynkach, które spełniają określone wymogi konstrukcyjne.

pielegnacja zielonych dachów ekstensywnych

Ekstensywne dachy zielone XERO FLOR utrzymują się w zasadzie same. Stan stresu u roślin wywołany np. brakiem wody wyrównywany jest za pomocą specjalnie dobranych mechanizmów. Wykorzystanie produktów zapewniających odpowiedni poziom retencji wody i spowolnienie jej odpływu bardzo korzystnie wpływa na prawidłową wegetację roślin. Obumieranie starych, przy jednoczesnym naturalnym wysiewie i rozwoju młodych roślin odbywa się w układzie zamkniętym z ciągłą odnową biologiczną i regeneracją. Dlatego też nie wolno stosować żadnych herbicydów. Szkody dla wegetacji przynosi też wprowadzanie obcych dla całego układu roślin.

Rośliny uprawiane na dachach tego typu mają niskie wymagania wegetacyjne, dlatego też nie wymagają wielkiej uwagi w zakresie utrzymania w prawidłowej kondycji. Pielęgnacja zielonego dachu w systemie ekstensywnym ogranicza się do okresowego podlewania, nawożenia oraz kontroli instalacji odwadniających wraz z oczyszczaniem odpływów dachowych. Co jakiś czas należy również usuwać samosiejki i chwasty.

Podlewanie

Podczas fazy wzrostu, to jest zaraz po obsadzeniu dachu zielenią ekstensywną, należy całość podlać tak, aby maty oraz podłoże wchłonęły maksymalną ilość wody. Następnie w okresie 2-4 tygodni po wyłożeniu, należy codziennie całość zalewać wodą. Dach ekstensywny po fazie wzrostu nie wymaga z reguły żadnego podlewania, lecz w czasie długotrwałej suszy zaleca się zalanie wodą całej powierzchni dachu w celu osiągnięcia pełnego stanu nasycenia wodą.

Nawożenie

Przy obsadzeniu zielenią ekstensywną nawożenie można ograniczyć do rozsiewu nawozu na wiosnę
i jesień. Należy używać nawozu organicznego o przedłużonym działaniu (nawozy wieloskładnikowe NPK). Ilość wysianego nawozu powinna wynosić od 5 do 30 g/m2 w zależności od rodzaju nawozu.

Kontrola instalacji odwadniających

Zagłębienia w dachu oraz miejsca leżące bezpośrednio przy odpływach dachowych są punktami krytycznymi o zwiększonym gromadzeniu się wody. Ze względu na zwiększoną podatność na rozwój niechcianej roślinności, miejsca te należy szczególnie dokładnie kontrolować, a chwasty i rośliny rosnące wokół nich bezwzględnie usuwać.

Na czym polega pielęgnacja dachu zielonego?

Pielęgnacja dachu zielonego to proces wymagający uwagi i troski. W zależności od rodzaju - intensywnej czy ekstensywnej – zakres działań może się różnić. Dachy intensywne ze względu na uprawę dużych roślin, wymagają regularnej opieki podobnej do tej, jakiej poświęcamy ogrodowi. Z kolei dachy ekstensywne są mniej wymagające i w dużej mierze utrzymują się same.

Kluczowym elementem pielęgnacji dachu zielonego jest zapewnienie odpowiedniego nawodnienia roślin. Troska o zielony dach po osiedleniu się roślin sprowadza się do rzadkiego podlewania i stosowania nawozów. W celu zachowania estetycznego wyglądu, istotne jest nawodnienie warstw wegetacyjnych w czasie suszy. Na zielonym dachu intensywnym byliny oraz trawy potrzebują również dostarczania składników odżywczych. Wskazane jest stosowanie nawozów organicznych o długotrwałym działaniu oraz nawozów wieloskładnikowych z azotem, fosforem i potasem. W sytuacji nasilonej erozji niezbędne jest również uzupełnienie substratu.

Stosując się do zaleceń pielęgnacji zielonego dachu, można cieszyć się atrakcyjnym, samowystarczalnym i efektywnym rozwiązaniem, które wpływa na podniesienie jakości życia oraz estetyki miejskiego otoczenia.

Zasady dotyczące pielęgnacji ekstensywnego dachu zielonego

W zależności od potrzeb zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać raz lub dwa razy do roku. Po rozłożeniu mat z zielenią ekstensywną należy całość podlać tak, aby maty oraz podłoże mogły wchłonąć maksymalną ilość wody. Zalecane jest zalewanie wodą poszczególnych warstw wegetacyjnych w trakcie budowy systemu. Pozwala to na maksymalne nasączenie warstw wodą bez jej niepotrzebnej straty. Ważne jest nawadnianie powierzchni dachowych szczególnie narażonych na intensywne nasłonecznienie, aby zapewnić odpowiednie warunki wzrostu roślin.

Drugą zasadą jest dostarczanie roślinom niezbędnych składników odżywczych poprzez stosowanie nawozów, takich jak nawozy organiczne o przedłużonym działaniu czy wieloskładnikowe NPK. Dawki nawozów powinny być dostosowane do rodzaju nawozu.

Istotna jest także kontrola instalacji odwadniających i usuwanie roślinności z instalacji technicznych, a także uzupełnianie pustych miejsc na dachu za pomocą pędów rozchodników pozyskanych z cięcia w obszarach bujnie porośniętych.

Zestawienie częstotliwości czynności pielęgnacyjnych dla ekstensywnych dachów zielonych

Aby utrzymać zielone dachy w dobrym stanie, konieczne jest przeprowadzenie regularnych czynności pielęgnacyjnych. Oto zestawienie podstawowych czynności, które należy wykonać:

  • Nawadnianie: w zależności od potrzeb roślin i warunków atmosferycznych, zwykle w okresach suszy. Klient otrzymuje od nas gotowe maty, nie ma styczności z kiełkowaniem nasion.
  • Uzupełnianie roślin: uzupełniać rośliny na dachu zielonym można tak często, aż do osiągnięcia wymaganego pokrycia roślinami, najlepiej wiosną lub jesienią. Uzupełnianie roślin tylko w przypadku ich uszkodzenia, czy zniszczenia.
  • Uzupełnienie substratu: uzupełniać substrat w miarę potrzeb. Częstotliwość uzupełniania nie jest istotna. Uzupełnić należy substratem miejsca łączenia mat, jeżeli podczas układania powstały fugi lub gdy maty zostały uszkodzone.
  • Usuwanie niepożądanych chwastów: przynajmniej raz lub dwa w roku lub w miarę potrzeb.
  • Nawożenie: zwykle raz w roku, najlepiej wiosną.
  • Czyszczenie urządzeń odwadniających: co najmniej dwa do czterech razy w roku, aby zapewnić prawidłowe działanie systemu odwodnienia.
  • Utrzymywanie wolnych od roślinności obrzeży i stref bezpieczeństwa: regularnie, przynajmniej raz w roku.
Przejdź do działu
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne
woj. lubuskie