Pielęgnacja zielonego dachu

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Pielęgnacja zielonego dachu uzależniona jest od rodzaju zastosowanego systemu. Należy bowiem wiedzieć, że konstrukcje te dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: intensywne i ekstensywne. Dachy intensywne, które wymagają zastosowanie grubej warstwy podłoża, pozwalają na uprawę dużych roślin, w tym krzewów i drzew. Taki dach pełni funkcję ogrodu, więc rzeczywiście wymaga nieco uwagi i wykonywania standardowych zabiegów, które są typowe dla danej roślinności. Dodatkowo intensywny zielony dach jest ciężki, więc może być wykonany tylko na budynkach, które spełniają określone wymogi konstrukcyjne.

pielegnacja zielonych dachów ekstensywnych

Ekstensywne dachy zielone XERO FLOR utrzymują się w zasadzie same. Stan stresu u roślin wywołany np. brakiem wody wyrównywany jest za pomocą specjalnie dobranych mechanizmów. Wykorzystanie produktów zapewniających odpowiedni poziom retencji wody i spowolnienie jej odpływu bardzo korzystnie wpływa na prawidłową wegetację roślin. Obumieranie starych, przy jednoczesnym naturalnym wysiewie i rozwoju młodych roślin odbywa się w układzie zamkniętym z ciągłą odnową biologiczną i regeneracją. Dlatego też nie wolno stosować żadnych herbicydów. Szkody dla wegetacji przynosi też wprowadzanie obcych dla całego układu roślin.

Rośliny uprawiane na dachach tego typu mają niskie wymagania wegetacyjne, dlatego też nie wymagają wielkiej uwagi w zakresie utrzymania w prawidłowej kondycji. Pielęgnacja zielonego dachu w systemie ekstensywnym ogranicza się do okresowego podlewania, nawożenia oraz kontroli instalacji odwadniających wraz z oczyszczaniem odpływów dachowych. Co jakiś czas należy również usuwać samosiejki i chwasty.

Podlewanie

Podczas fazy wzrostu, to jest zaraz po obsadzeniu dachu zielenią ekstensywną, należy całość podlać tak, aby maty oraz podłoże wchłonęły maksymalną ilość wody. Następnie w okresie 2-4 tygodni po wyłożeniu, należy codziennie całość zalewać wodą. Dach ekstensywny po fazie wzrostu nie wymaga z reguły żadnego podlewania, lecz w czasie długotrwałej suszy zaleca się zalanie wodą całej powierzchni dachu w celu osiągnięcia pełnego stanu nasycenia wodą.

Nawożenie

Przy obsadzeniu zielenią ekstensywną nawożenie można ograniczyć do rozsiewu nawozu na wiosnę
i jesień. Należy używać nawozu organicznego o przedłużonym działaniu (nawozy wieloskładnikowe NPK). Ilość wysianego nawozu powinna wynosić od 5 do 30 g/m2 w zależności od rodzaju nawozu.

Kontrola instalacji odwadniających

Zagłębienia w dachu oraz miejsca leżące bezpośrednio przy odpływach dachowych są punktami krytycznymi o zwiększonym gromadzeniu się wody. Ze względu na zwiększoną podatność na rozwój niechcianej roślinności, miejsca te należy szczególnie dokładnie kontrolować, a chwasty i rośliny rosnące wokół nich bezwzględnie usuwać.

Przejdź do działu
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne