Dach retencyjny

Dach retencyjny to sposób gromadzenia wody opadowej. Jego głównym zadaniem jest opóźnienie spływu deszczówki z pokrycia dachowego, a co za tym idzie, zapobieganie przeciążaniu publicznych sieci kanalizacyjnych. W obecnych czasach zauważalnych gołym okiem zmian klimatycznych i coraz częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych dachy retencyjne spotykane są w wielu miejscach na całym świecie. Także w Polsce rozwiązanie to zdobywa rosnącą grupę sympatyków.
Dach retencyjny – sposób na walkę z miejskimi wyspami ciepła
Miejska wyspa ciepła to zjawisko meteorologiczne polegające na występowaniu wyższej temperatury powietrza w centrum dużych miast, a niższej na ich obrzeżach. Do głównych przyczyn tego zjawiska należy stała rozbudowa systemów miejskich oraz brak wystarczającej ilości terenów zielonych. Betonowe konstrukcje stanowiące główny element infrastruktury miejskiej kumulują ogromne ilości ciepła, nagrzewając powietrze w najbliższym otoczeniu. Zarówno sam beton, jak i cegła oraz asfalt to materiały, które gromadzą o wiele więcej promieni słonecznych, niż odbijają. Ma to decydujący wpływ na powstawanie miejskich wysp ciepła. Nie bez znaczenia jest również działalność człowieka. Ogrzewanie budynków paliwami kopalnymi, emisja spalin i gazów przez pojazdy mechaniczne, fabryki oraz zakłady produkcyjne – wszystko to wpływa na ocieplenie klimatu w miastach.
Z wyspami ciepła można skutecznie walczyć. Jednym z najlepszych sposobów na obniżenie temperatury w centrach miejskich aglomeracji jest budowa systemu retencyjnego. Maty wegetacyjne nie tylko magazynują wodę, spowalniając jej odpływ, ale także skutecznie ją odparowują, co przekłada się na spadek temperatury powietrza w najbliższej okolicy.