Dach retencyjny to sposób gromadzenia wody opadowej. Jego głównym zadaniem jest opóźnienie spływu deszczówki z pokrycia dachowego, a co za tym idzie, zapobieganie przeciążaniu publicznych sieci kanalizacyjnych. W obecnych czasach zauważalnych gołym okiem zmian klimatycznych i coraz częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych dachy retencyjne spotykane są w wielu miejscach na całym świecie. Także w Polsce rozwiązanie to zdobywa rosnącą grupę sympatyków.

Czym jest dach retencyjny?

Dach retencyjny to innowacyjne rozwiązanie architektoniczne, które ma na celu zwiększenie zdolności budynku do zatrzymywania i gospodarowania wodą opadową. Konstrukcja ta, oprócz standardowych materiałów o właściwościach termoizolacyjnych i hydroizolacyjnych, posiada warstwę retencyjną oraz roślinność. Głównym zadaniem dachu retencyjnego jest gromadzenie i magazynowanie wody opadowej w warstwie retencyjnej, która może być wykonana z materiałów takich jak geowłóknina, higroskopijna wełna, substrat mineralny czy specjalne maty drenażowe. Woda zgromadzona na dachu powoli uwalniana jest do kanalizacji deszczowej, co pozwala na kontrolowanie intensywności odpływu wody z dachu. Roślinność na powierzchni dachu ma za zadanie dodatkowo nawilżać atmosferę w otoczeniu budynku.

Zalety dachów retencyjnych

Dachy retencyjne przynoszą szereg korzyści, które sprawiają, że są one coraz chętniej stosowane w nowoczesnych projektach budowlanych. Do największych zalet dachów retencyjnych należą: oszczędność wody, redukcja ryzyka powodzi oraz poprawa mikroklimatu. Dachy retencyjne są również pomocne w ochronie budynków przed przegrzewaniem w okresie letnim. Roślinność na dachu tworzy naturalną warstwę izolacyjną, która chroni wnętrze budynku przed nagrzewaniem. Dzięki temu może być zmniejszone zużycie energii potrzebnej na klimatyzację i chłodzenie pomieszczeń. Ponadto dachy retencyjne umożliwiają wprowadzenie roślinności nawet na terenach o ograniczonej przestrzeni, takich jak niewielkie działki czy śródmieścia. Zwiększenie powierzchni zieleni w miastach jest zaś ważne dla polepszenia jakości życia mieszkańców.

Dach retencyjny – sposób na walkę z miejskimi wyspami ciepła

Miejska wyspa ciepła to zjawisko meteorologiczne polegające na występowaniu wyższej temperatury powietrza w centrum dużych miast, a niższej na ich obrzeżach. Do głównych przyczyn tego zjawiska należy stała rozbudowa systemów miejskich oraz brak wystarczającej ilości terenów zielonych. Betonowe konstrukcje stanowiące główny element infrastruktury miejskiej kumulują ogromne ilości ciepła, nagrzewając powietrze w najbliższym otoczeniu. Zarówno sam beton, jak i cegła oraz asfalt to materiały, które gromadzą o wiele więcej promieni słonecznych, niż odbijają. Ma to decydujący wpływ na powstawanie miejskich wysp ciepła. Nie bez znaczenia jest również działalność człowieka. Ogrzewanie budynków paliwami kopalnymi, emisja spalin i gazów przez pojazdy mechaniczne, fabryki oraz zakłady produkcyjne – wszystko to wpływa na ocieplenie klimatu w miastach.

Z wyspami ciepła można skutecznie walczyć. Jednym z najlepszych sposobów na obniżenie temperatury w centrach miejskich aglomeracji jest budowa systemu retencyjnego. Maty wegetacyjne nie tylko magazynują wodę, spowalniając jej odpływ, ale także skutecznie ją odparowują, co przekłada się na spadek temperatury powietrza w najbliższej okolicy.

MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne
woj. lubuskie