Warstwy zielonego dachu

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Infrastruktura zielona to domena nowoczesnych miast. Dachy pokryte roślinnością coraz częściej widywane są na rozmaitych lokalach usługowych, obiektach biurowych czy użyteczności publicznej. Konstrukcje te wykonywane są także przez rosnącą liczbę inwestorów prywatnych. Ta niewątpliwa ozdoba budynku poprawia jakość powietrza, magazynuje nadmiar wody deszczowej, przyczynia się do redukcji hałasu ulicznego oraz obniżenia temperatury w najbliższej okolicy. Struktura takiego dachu składa się z kilku warstw.

Warstwy zielonego dachu to:

  • ochronna – warstwa geowłókniny stanowiąca ochronę hydroizolacji dachu przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  • drenażowo-filtracyjna – stosuje się ją na dachach o spadku do 5°. Składa się z mat pętelkowych/kubełkowych lub żwiru rzecznego. Materiały te są odporne na uszkodzenia mechaniczne, zmienne warunki atmosferyczne oraz substancje chemiczne. Następnie układana jest geowłóknina pełniąca funkcję filtra. Drenaż odgrywa bardzo ważną rolę. Usuwa nadmiar wody, wzmacnia izolację dachu i umożliwia wietrzenie systemu korzeniowego. Wszystko po to, by rośliny miały możliwie jak najlepsze warunki rozwoju.
  • wegetacyjno-magazynująca – warstwa środkowa odpowiadająca za magazynowanie wody niezbędnej do prawidłowego rozwoju roślin. To na niej układane są maty z roślinami, więc musi być odporna na mróz i nadmierne promieniowanie UV. Może osiągać grubość nawet kilkudziesięciu centymetrów. Tworzy ją substrat, czyli starannie dobrana mieszanka materiałów pochodzenia mineralnego z minimalnym dodatkiem składników organicznych o odpowiedniej granulacji. Alternatywą dla substratu są geowłókniny gromadzące wodę lub wełna skalna.
  • roślinna – najwyższa warstwa konstrukcji dachu. Zbudowana z mat wegetacyjnych z wcześniej wyhodowaną roślinnością. Są to głównie rozchodniki, zioła, byliny, trawy i mchy, czyli rośliny o najniższych wymaganiach wegetacyjnych i dużej zdolności do samoregeneracji. Maty zwija się w miejscu produkcji i rozwija na wcześniej przygotowanej warstwie wegetacyjnej. Tworzące je rośliny bardzo szybko przystosowują się do nowych warunków środowiskowych, zapewniając natychmiastowy efekt doskonale prezentującego się dachu. Nie wymagają przy tym specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jedynym obowiązkiem inwestora są coroczne przeglądy wykonywane zgodnie z zaleceniami producenta.
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne