Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Pleśń śniegowa na trawniku – jak ją rozpoznać, zapobiegać i zwalczać?

Kiedy źdźbła trawy pokryte są białym lub jasnoróżowym nalotem, a po pewnym zmieniają kolor na brunatny, oznacza to, że mamy do czynienia z pleśnią śniegową. Co jest przyczyną wystąpienia tej choroby i jak można jej zapobiegać oraz ją zwalczać?

Przyczyny pleśni śniegowej

Pleśń śniegowa wywoływana jest głównie przez grzyby Microdochium nivale, które zaczynają atakować trawę jeszcze jesienią. W sprzyjających warunkach choroba może zostać wywołana także przez inne gatunki grzybów. Mimo nazwy do jej pojawienia się wcale nie jest konieczne wystąpienie opadów śniegu – choroba może się rozwijać nawet bez niego, nie tylko wczesną wiosną, ale także w innych porach roku, gdy wystąpi niska temperatura bądź dojdzie do jej wahań. Najbardziej narażone są takie gatunki traw, jak życica roczna, życica trwała oraz kostrzewa czerwona. Choroba atakuje zarówno trawnik z rolki, jak i tradycyjny, czyli z siewu.

Zapobieganie pleśni śniegowej

Najprostszą, a zarazem najlepszą metodą na uniknięcie wystąpienia pleśni śniegowej jest odpowiednia pielęgnacja trawnika. Najważniejsze jest właściwe zadbanie o niego jesienią. Do nawożenia należy wykorzystać wówczas specjalny nawóz jesienny dla trawników – o obniżonej zawartości azotu, za to bogaty w potas i fosfor. Podczas ostatniego koszenia przed zimą trawnik należy przyciąć dosyć krótko, a także zgrabić wszystkie liście, które mogłyby gnić pod śniegiem. Zimą nie należy chodzić po trawniku przykrytym białym puchem, gdyż może to prowadzić do połamania zmarzniętych źdźbeł trawy.

Zwalczanie pleśni śniegowej

W przypadku zaobserwowania objawów pleśni śniegowej wiosną również trzeba odpowiednio zadbać o murawę. Należy przede wszystkim porządnie wygrabić trawnik. Pozwoli to usunąć zainfekowane źdźbła. W miejscach występowania pleśni należy zastosować specjalny preparat przeciw pleśni. Jeśli fragmenty trawnika zostały wyjątkowo mocno zniszczone przez chorobę, trzeba je usunąć wraz z glebą na głębokości około 4-6 centymetrów. Następnie należy uzupełnić ubytki nową ziemią i wysiać mieszankę traw regeneracyjnych lub zastąpić ją kawałkiem trawnika z rolki.

Warto wykonać także dwa inne zabiegi. Pierwszym z nich jest aeracja, czyli napowietrzanie trawnika poprzez głębokie nakłuwanie darni przy pomocy specjalnych wideł, butów z kolcami lub walca z kolcami. Po jej przeprowadzeniu należy posypać darń piaskiem w celu jej rozluźnienia. Drugim zabiegiem jest wertykulacja, która polega na pionowym nacinaniu darni. Dzięki temu usuwany jest filc, czyli warstwa obumarłych korzeni i roślin. Na końcu należy zastosować wiosenny nawóz. Szybkie podjęcie działań sprawi, że trawnik odzyska właściwy kolor w ciągu kilku tygodni.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne