Pleśń śniegowa na trawniku – jak ją rozpoznać, zapobiegać i zwalczać?

Kiedy źdźbła trawy pokryte są białym lub jasnoróżowym nalotem, a po pewnym zmieniają kolor na brunatny, oznacza to, że mamy do czynienia z pleśnią śniegową. Co jest przyczyną wystąpienia tej choroby i jak można jej zapobiegać oraz ją zwalczać?

Przyczyny pleśni śniegowej

Pleśń śniegowa wywoływana jest głównie przez grzyby Microdochium nivale, które zaczynają atakować trawę jeszcze jesienią. W sprzyjających warunkach choroba może zostać wywołana także przez inne gatunki grzybów. Mimo nazwy do jej pojawienia się wcale nie jest konieczne wystąpienie opadów śniegu – choroba może się rozwijać nawet bez niego, nie tylko wczesną wiosną, ale także w innych porach roku, gdy wystąpi niska temperatura bądź dojdzie do jej wahań. Najbardziej narażone są takie gatunki traw, jak życica roczna, życica trwała oraz kostrzewa czerwona. Choroba atakuje zarówno trawnik z rolki, jak i tradycyjny, czyli z siewu.

Zapobieganie pleśni śniegowej

Najprostszą, a zarazem najlepszą metodą na uniknięcie wystąpienia pleśni śniegowej jest odpowiednia pielęgnacja trawnika. Najważniejsze jest właściwe zadbanie o niego jesienią. Do nawożenia należy wykorzystać wówczas specjalny nawóz jesienny dla trawników – o obniżonej zawartości azotu, za to bogaty w potas i fosfor. Podczas ostatniego koszenia przed zimą trawnik należy przyciąć dosyć krótko, a także zgrabić wszystkie liście, które mogłyby gnić pod śniegiem. Zimą nie należy chodzić po trawniku przykrytym białym puchem, gdyż może to prowadzić do połamania zmarzniętych źdźbeł trawy.

Zwalczanie pleśni śniegowej

W przypadku zaobserwowania objawów pleśni śniegowej wiosną również trzeba odpowiednio zadbać o murawę. Należy przede wszystkim porządnie wygrabić trawnik. Pozwoli to usunąć zainfekowane źdźbła. W miejscach występowania pleśni należy zastosować specjalny preparat przeciw pleśni. Jeśli fragmenty trawnika zostały wyjątkowo mocno zniszczone przez chorobę, trzeba je usunąć wraz z glebą na głębokości około 4-6 centymetrów. Następnie należy uzupełnić ubytki nową ziemią i wysiać mieszankę traw regeneracyjnych lub zastąpić ją kawałkiem trawnika z rolki.

Warto wykonać także dwa inne zabiegi. Pierwszym z nich jest aeracja, czyli napowietrzanie trawnika poprzez głębokie nakłuwanie darni przy pomocy specjalnych wideł, butów z kolcami lub walca z kolcami. Po jej przeprowadzeniu należy posypać darń piaskiem w celu jej rozluźnienia. Drugim zabiegiem jest wertykulacja, która polega na pionowym nacinaniu darni. Dzięki temu usuwany jest filc, czyli warstwa obumarłych korzeni i roślin. Na końcu należy zastosować wiosenny nawóz. Szybkie podjęcie działań sprawi, że trawnik odzyska właściwy kolor w ciągu kilku tygodni.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki