Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Jakie właściwości izolacyjne ma zielony dach?

Zielone dachy mają wiele zalet: poprawiają estetykę przestrzeni miejskiej, zapewniają czystsze powietrze oraz gromadzą wodę deszczową. Ich mocnym punktem są również właściwości izolacyjne. W jaki sposób zielony dach reguluję temperaturę powietrza w budynku oraz zmniejsza natężenie hałasu docierającego do jego wnętrza?

Dach zielony, czyli odwrócony

W zwyczajnym dachu izolacja termiczna umieszczona jest ponad izolacją przeciwwodną. W przypadku dachu zielonego, który nazywany jest także odwróconym, jest, jak można się domyślić, odwrotnie – warstwa termoizolacyjna znajduje się nad warstwą hydroizolacyjną. Dzięki temu warstwa przeciwwodna pracuje w stałej temperaturze, a termoizolacja działa jak jej osłona, zapewniając ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W konstrukcji zielonego dachu nie występuje warstwa paroszczelna, gdyż jej funkcję pełni sama warstwa hydroizolacji.

Regulacja temperatury przez zielony dach

Dach pokryty blachodachówkami lub papą szybko się nagrzewa. Jest to szczególnie uciążliwe latem, gdy słońca jest najwięcej, a temperatura na zewnątrz jest najwyższa. Zielony dach „zachowuje się” zupełnie inaczej – warstwa roślinna odbija znaczną część promieniowania słonecznego, prawie się nie nagrzewając. To nie wszystko – dzięki zdolności do magazynowania wody zielony dach zapewnia dodatkowe chłodzenie, a więc pozwala zmniejszyć koszty użytkowania klimatyzacji. Stosowanie zielonych dachów jest korzystne nie tylko dla osób przebywającym w budynku – niwelują one bowiem efekt miejskiej wyspy ciepła, wpływając pozytywnie na mikroklimat w całej aglomeracji. Zimą z kolei, dzięki wykorzystaniu odpowiednich materiałów termoizolacyjnych, zielony dach jest w stanie zauważalnie zredukować zużycie energii koniecznej do ogrzania budynku.

Izolacja akustyczna

Zielony dach jest także w stanie znacząco ograniczyć natężenie hałasu, który dociera do wnętrza budynku. Wszystko dzięki luźnej, włóknisto-porowatej strukturze, która jest najbardziej rozbudowana od strony środowiska zewnętrznego – fale dźwiękowe o niższej częstotliwości są odbijane przez podłoże, a te o wyższej pochłanianie przez rośliny. Ocenia się, że zielone dachy zmniejszają rezonans dźwięku o 3 dB oraz są w stanie zapewnić izolacją akustyczną do 8 dB. Może wydawać się, że to niewiele, ale że decybel jest logarytmiczną jednostką miary, już kilka decybeli mniej oznacza znaczącą redukcję hałasu. Dzięki zastosowaniu zielonego dachu słabiej słyszalny jest ruch uliczny czy przelatujące samoloty; mniej dokuczliwe są również odgłosy powstające podczas silnych opadów deszczu i gradu.

Artykuły powiązane
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Najważniejsze zalety trawników
Najważniejsze zalety trawników
Zielony dach a bezpieczeństwo
Zielony dach a bezpieczeństwo
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne
woj. lubuskie