Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Jak pozbyć się czarcich kręgów z trawnika?

Czarcie kręgi to choroba trawnika powodowana przez grzyby kapeluszowe. Rosnąc, układają się one w pierścienie, pasma lub kręgi na trawniku. Część z nich jest nawet jadalna, jednak po pewnym czasie ich nadmiar zaburza estetykę darni. W jaki sposób można pozbyć się czarcich kręgów z trawnika?

Niewidoczny przeciwnik

Widoczne na powierzchni grzyby kapeluszowe są jedynie owocnikami – główny wróg ukrywa się pod ziemią. Jest nim grzybnia, która może pokrywać znaczną powierzchnię trawnika. Rozrasta się ona w sposób kolisty, co wpływa na podobne rozmieszczenie grzybów na trawniku. Nie niepokojone czarcie kręgi rozrastają się latami, aż do czasu napotkania przeszkody, takiej jak ogrodzenie czy ściana budynku. Zdarza się, że grzyby znikają z powierzchni trawnika na rok czy dwa, ale gdy wydaje się, że udało się ich pozbyć, pojawiają się ponownie.

Jak zapobiegać czarcim kręgom?

Rozwojowi czarcich kręgów można zapobiec lub znacznie go ograniczyć już na etapie zakładania trawnika. Przed wysianiem nasion lub rozłożeniem trawy w rolce należy oczyścić glebę ze wszystkich zdrewniałych fragmentów, które mogłyby w przyszłości gnić i butwieć, sprzyjając rozwojowi grzybów. Zebranych fragmentów w żadnym wypadku nie można spalać w miejscu przyszłego trawnika. Należy także unikać przesuszania gleby, gdyż czarcie kręgi pojawiają się zwykle po suszy. Najlepiej podlewać trawnik równomiernie przez cały sezon wegetacyjny oraz stosować zalecane nawożenie.

Jak zwalczać już istniejące czarcie kręgi?

Podobnie jak nadal nie znamy do końca przyczyn pojawiania się czarcich kręgów, tak nie mamy stuprocentowo skutecznych sposobów na ich zwalczanie. Nie znaczy to jednak, że nie można zrobić absolutnie nic. Należy zadbać o odpowiednią pielęgnację trawnika. Po każdym koszeniu trzeba usunąć ścięte źdźbła trawy. Pozwoli to zapobiec tworzeniu się filcu, czyli martwej, zbitej materii organicznej. Co najmniej raz do roku, najlepiej wiosną, warto przeprowadzić zabieg wertykulacji, który pozwoli usunąć filc nagromadzony zimą, jak również zabieg aeracji, czyli napowietrzania gleby. Jeśli to nie pomaga, w ostateczności można sięgnąć po fungicydy, czyli środki grzybobójcze. Nawet one nie gwarantują pozbycia się grzybów na zawsze, ale na pewno pomogą zahamować ich wzrost.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne