Koszenie, aeracja, wertykulacja. Dlaczego są potrzebne?
Wielu osobom wydaje się, że prawidłowa pielęgnacja trawnika obejmuje tylko koszenie i nawożenie go. To nieprawda. Aby trawa z rolki wyglądała naprawdę pięknie warto poświęcić trochę czasu na kilka dodatkowych zabiegów, dzięki którym pokaże ona 100% swojego uroku.
Koszenie
Większość osób myśli, że trawnik kosi się tylko po to, by ładnie wyglądał i nie był schronieniem dla kleszczy. Koszenie trawnika jest jednak niezbędne dla jego prawidłowego wzrostu i krzewienia się. Trawa dzięki koszeniu wzmacnia się i jest odporniejsza na choroby oraz szkodniki. Podczas tego zabiegu bardzo ważne jest dopilnowanie, by kosiarka miała ostre noże. W przeciwnym wypadku może zniszczyć trawnik i „szarpać” źdźbła osłabiając je. Ściętą trawę należy dokładnie wygrabić i zabrać z trawnika.
Aeracja
Aeracja to innymi słowy napowietrzenie trawnika i usuwanie pokosu. Dlaczego należy je przeprowadzać? Górne warstwy nośne trawnika zagęszczają się z czasem, zmniejsza się w nich wielkość porów. Po każdym koszeniu zostaje również pokos. Z tego powodu trawa ma gorszy dostęp do wody i gorszą cyrkulację gazów. Aby wspomóc te procesy należy „wyczesać” filc trawiasty i ponakłuwać trawnik. Trawnik napowietrza się od kwietnia do września. Warto dowiedzieć o ilości wymaganych nakłuć na m2. Zazwyczaj wykonuje się ich około 500, chociaż fachowa literatura zaleca nawet 1000.
Wertykulacja
Wertykulacją nazywa się pionowe przecinanie systemu korzeniowego. Dzięki wertykulacji udaje się usunąć filc, zalegający przy powierzchni. Tworzą go chwasty, obumarłe pędy i resztki po koszeniu. Zalegający filc zatrzymuje wodę i nawozy, które nie mogą odstać się do korzeni trawy. Nie pozwala także glebie oddychać. Wertykulację powinno się jednak przeprowadzać tylko wtedy, gdy jest taka konieczność, 1-2razy na 3-4 lata, gdyż prowadzi ona do krzewienia, a w konsekwencji zagęszczenia trawnika. Gdy trawnik jest gęsty, wykonanie wertykulacji nie jest konieczne.
Walka z chwastami i chorobami
Nawet najdokładniej pielęgnowany trawnik czasami dopadają różnego rodzaju choroby i szkodniki. Jeśli zacznie się dziać z nim coś niepokojącego, należy sięgnąć po odpowiednie środki chemiczne. Aby jednak jeszcze bardziej nie zniszczyć roślin, najlepiej poradzić się co do metod walki z chorobą specjalisty.