Nowoczesny budynek? Tylko z zielonym dachem!

Nowoczesne budynki, które mają być przeznaczone na siedziby firm, projektuje się w szczególny sposób. Budynek nie tylko musi być praktyczny i komfortowy w użytkowaniu, ale oprócz tego powinien odznaczać się nowoczesnym i prestiżowym wyglądem, by szefowie firm chcieli wynajmować w nim w biura.

Współczesne biurowce konkurują pomiędzy sobą ciekawą architekturą, nowoczesnymi rozwiązaniami i… proekologicznością. Nic więc dziwnego w tym, że systemy zielonych dachów robią w nich prawdziwą furorę.

Zielony dach biurowca

Dach pełen roślin znacząco podnosi prestiż biurowca. Jeśli jest na tyle duży, że mogą po nim spacerować pracownicy, zielony dach jest dla nich idealną oazą do odpoczynku w przerwach między wykonywaniem swoich obowiązków. Zielony dach jest dobrym miejscem, by odetchnąć świeżym powietrzem pomiędzy spotkaniami w ciasnych salkach konferencyjnych, a także pozwolić oczom na odpoczynek od ekranu komputera. Patrzenie na zieleń koi nerwy, uspokaja i daje energię do pracy.

W zgodzie z Matką Naturą

Budynek z zielonym dachem wpisuje się również w działania proekologiczne. Tak jak park czy skwer, zielony dach staje się kolejną oazą roślinności w betonowym mieście. Chyba każdy z nas wie, że temperatura w miastach jest zazwyczaj o kilka stopni wyższa niż poza nimi. Można więc powiedzieć, że na mapie kraju miasta to punkty odznaczające się swoim własnym mikroklimatem. Ściany budynków i dachy nagrzewają się, a przez to powietrze staje się suche i gorące. Zielone dachy zakładane na dachach biurowców i innych budynków mogą mieć znaczący wpływ na rozwiązanie tego problemu. Rośliny nie tylko sprawiają, że dach nagrzewa się mniej: magazynują również wodę, którą potem odparowują, dzięki czemu powietrze nie jest aż tak suche. To co jest jednak najważniejsze, zielone dachy w miastach produkują wiele tlenu, zmniejszają zawartość dwutlenku węgla w powietrzu i sprawiają, że budynek jest proekologiczny.

Artykuły powiązane
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Najważniejsze zalety trawników
Najważniejsze zalety trawników
Zielony dach a bezpieczeństwo
Zielony dach a bezpieczeństwo