Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Kiedy mata rozchodnikowa stanowi dobrą alternatywę dla trawnika?

Maty rozchodnikowe to nowoczesne produkty stosowane podczas tworzenia warstwy roślinnej zielonego dachu. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego wysiewu traw i innych roślin stanowiących podstawę elementów infrastruktury zielono-niebieskiej. Poza dachami maty stosuje się także na rondach, trawnikach wokół obiektów publicznych, w pobliżu torowisk tramwajowych oraz przy zielonych pasach drogowych. Kiedy rozchodniki sprawdzają się lepiej niż klasyczny trawnik? Zapraszamy do lektury.

Największe zalety mat rozchodnikowych

Duża popularność mat rozchodnikowych wynika z niewątpliwych zalet tych produktów. Po ułożeniu od razu zachwycają doskonałym wyglądem. Na efekt pięknego trawnika nie czeka się kilku sezonów. Maty są niewrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne, dzięki czemu przez cały rok wyglądają świeżo i naturalnie. Nie trzeba ich kosić i często podlewać. Zdolność do samoregeneracji sprawia, że pielęgnacja mat jest ograniczona do niezbędnego minimum. Dzięki w pełni wykształconemu systemowi korzeniowemu przeciwdziałają erozji gleby. Istotny jest również fakt, że stanowiące najważniejszy element każdej maty rośliny z rodziny gruboszowatych to prawdziwy raj dla owadów zapylających.

Maty rozchodnikowe w zastępstwie za tradycyjne trawniki – kiedy warto?

Maty rozchodnikowe w zastępstwie za tradycyjne trawniki to doskonała propozycja przede wszystkim dla zarządzających infrastrukturą dużych systemów miejskich. Niewielkie potrzeby, jeśli chodzi o pielęgnację wraz z niezwykłą łatwością instalacji (maty układa się podobnie jak trawę z rolki) to gwarancja pełnego sukcesu. Rośliny z rodziny gruboszowatych, nazywane też sukulentami, mają naturalną zdolność do gromadzenia wody. Z uwagi na to, że rozchodników nie trzeba intensywnie podlewać, koszty ich utrzymania są zdecydowanie niższe niż trawników z klasycznymi nasadzeniami. Przekłada się to na widoczną oszczędność nie tylko pieniędzy, ale także wody. Ma to ogromne znaczenie z perspektywy ocieplenia klimatu i wynikających z tego problemów z dostępem do wody pitnej.

Przy projektowaniu terenów zielonych z użyciem mat rozchodnikowych należy pamiętać, że rośliny te nie mogą być użytkowane tak intensywnie, jak klasyczne trawniki. Wymiana tradycyjnej roślinności na sukulenty nie zawsze jest więc możliwa. Maty najlepiej sprawdzają się w miejscach, w których pielęgnacja trawników jest w jakiś sposób utrudniona i nie będą one użytkowe przez ludzi np. skarpy.

 

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne