Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Czy zielone dachy nie są narażone na szkodniki?

Z uwagi na rozrost systemów miejskich i postępującą wciąż urbanizację na całym świecie obserwowane są problemy z niewystarczającą ilością terenów zielonych. Rozwiązaniem części tych kłopotów jest inwestycja w nowoczesne konstrukcje, nazywane zielonymi dachami. Te niestandardowe pokrycia gromadzą wodę opadową, oczyszczają powietrze ze szkodliwych gazów oraz przyczyniają się do obniżenia temperatury w najbliższym otoczeniu. Czy zielone dachy są bezpieczne? Czy nie atakują je szkodniki? Zapraszamy do lektury dalszej części naszego artykułu.

Wiele zależy od dobrego projektu i jego właściwego wykonania

Jakość zielonego dachu, w tym bezpieczeństwo i odporność na szkodniki, uzależniona jest od klasy projektu oraz późniejszej realizacji. Ze względu na fakt, że konstrukcja ta nie należy do najłatwiejszych, zarówno sam projekt, jak i jego wykonanie powinno zostać zlecone profesjonalistom z doświadczeniem i dostępem do niezbędnych narzędzi. Istotny jest dobór odpowiedniej roślinności porastającej lekki dach zielony oraz jej właściwa instalacja. Typ i grubość warstwy roślinnej musi zostać dobrana do nośności dachu oraz stopnia nachylenia połaci. Jeśli dach zostanie zaprojektowany i wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną, ryzyko pojawienia się szkodników na pokryciu jest znacząco minimalizowane.

Jak zapobiec pojawieniu się szkodników na zielonym dachu?

Szkodniki w postaci mikroorganizmów roślinnych, roztoczy oraz zwierząt, w tym ptaków zakładających gniazda lub niszczących roślinność są niepożądane na wszystkich dachach, niezależnie od rodzaju pokrycia. Kluczem do zapobiegania ich rozprzestrzenianiu są częste przeglądy dachu. Już podczas budowy należy unikać roślin owocowych, ponieważ to one przyciągają największą liczbę szkodników. Rozwojowi szkodliwych organizmów sprzyja również nadmierna wilgoć. Dlatego tak ważne jest usunięcie wszelkich nieszczelności ze znajdujących się na pokryciu urządzeń klimatyzacyjnych i nawadniających. W trakcie pielęgnacji warstwy roślinnej zielonego dachu trzeba przestrzegać zaleceń wykonawcy, przede wszystkim dotyczących prawidłowego podlewania.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne