Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Klasyfikacja substratów stosowanych na dachach zielonych

Substrat to wyselekcjonowana mieszanka materiałów pochodzenia mineralnego z dodatkiem składników organicznych o starannie dobranej granulacji. Wykonuje się z niego warstwę wegetacyjną zielonego dachu. Głównym zadaniem mieszanki jest magazynowanie wody niezbędnej do właściwego wzrostu warstwy roślinnej. Jakie substraty stosowane są na dachach zielonych? O tym w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Substraty mineralne

Podstawowym rodzajem substratów wykorzystywanych do budowy warstwy wegetacyjnej są substraty mineralne. Ich skład stanowią produkty pochodzenia mineralnego (piasek, żwir, keramzyt, grys, torf, lawa wulkaniczna) z niewielkim dodatkiem (maksymalnie 10%) składników organicznych. Substrat ekstensywny charakteryzuje się stabilną szkieletową strukturą. Jest odporny na mróz, promieniowanie UV i działanie ognia. Zapewnia odpowiedni bilans wodny, dzięki czemu dostarcza roślinom dokładnie taką ilość wody, jaka potrzebna jest im do prawidłowego wzrostu. Wszystko to sprawia, że produkt ten stanowi doskonałe podłoże dla rozwoju rozchodnika i innych roślin z rodziny gruboszowatych, będących najważniejszym elementem warstwy roślinnej dachów w technologii ekstensywnej. Do ich właściwej uprawy wystarczy substrat o grubość 8-15 cm.

Substraty organiczne

Alternatywą dla substratów mineralnych są wersje organiczne. W ich składzie znajdują się przede wszystkim substancje pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Substratem organicznym może być np. kompost lub naturalny nawóz. Ze względu na dominację składników organicznych fachowcy przestrzegają przed stosowaniem tego typu mieszanek w czasie budowy dachów ekstensywnych. Ich wykorzystanie może mieć niekorzystny wpływ na strukturę całej konstrukcji. Z uwagi na dużą wodoprzepuszczalność substraty organiczne sprawdzają się wyłącznie na dachach intensywnych z dominacją bylin, roślin cebulowych i bulwiastych, dużych krzewów oraz drzew. Dla zapewnienia prawidłowego wzrostu roślinności konieczne jest ułożenie warstwy substratu o grubości od 15 cm do nawet 1 metra.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne