Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Obecnie większość osób, żeby sobie ułatwić i przyspieszyć zakładanie trawnika, decyduje się na zakup trawy w rolkach. Dzięki temu można mieć efektownie wyglądający trawnik od razu po ułożeniu, a dodatkowo już po około 2-3 tygodniach, czyli jego ukorzenieniu się, można już z niego także w pełni korzystać.
Żeby ułożony trawnik mógł nas cieszyć przez długi czas, konieczne jest później regularne przeprowadzanie różnego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych, w tym jego nawożenie. Czy nawożenie trawników z rolki czymś się różni od nawożenia trawników z siewu? W jaki sposób powinno się dbać o trawnik z rolki? O tym opowiadamy w dzisiejszym wpisie na blogu.
Tak naprawdę nie. Pielęgnacja trawników z rolki nie różni się niczym od pielęgnacji trawników z siewu. Jedyna różnica jest taka, że na początku nie trzeba tak długo czekać i starać się o to, żeby trawnik najpierw wykiełkował, a później się odpowiednio zagęścił. W przypadku trawników rolowanych pielęgnację zaczynamy już od pięknej, bujnej trawy, o którą trzeba dbać, żeby mogła dalej rosnąć i żeby nie zagrażały jej na przykład różnego rodzaju patogeny. Zestaw zabiegów pielęgnacyjnych jest jednak taki sam, czyli koszenie, nawadnianie, nawożenie, a co jakiś czas także aeracja i wertykulacja.
Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie są wykonywane w przypadku trawników jest ich właściwe nawożenie. Jego celem jest dostarczenie trawie wszystkich niezbędnych składników, które sprawią, że będzie ona cały czas pięknie wyglądała i będzie mogła bez przeszkód rosnąć. Najważniejszymi składnikami dla trawników są azot, potas, fosfor, wapń i żelazo. Nawożenie trawników powinno być wykonywane 3-4 razy w roku, czyli tak naprawdę niezbyt często. Co jednak jest szczególnie ważne, potrzeby traw różnią się w zależności od pory roku i w związku z tym nieco inne nawozy powinny być stosowane wiosną, a nieco inne jesienią.
Wiosenne nawożenie trawnika z rolki jest bardzo ważne, ponieważ daje trawom możliwość odzyskania kondycji po zimie. Pierwsze wiosenne nawożenie powinno być wykonane mniej więcej na przełomie marca i kwietnia. Zależy to jednak od tego jak szybko zniknie pokrywa śnieżna i jak szybko zacznie się ocieplać. Przy pierwszym nawożeniu szczególne znaczenie dla trawników mają 3 składniki odżywcze:
Taki zestaw składników w nawozach często jest określany jako zestaw startowy dla trawy. Stosując nawóz należy pamiętać o tym, żeby stosować wyłącznie takie jego ilości, jakie są podawane przez producentów na opakowaniach. Zbyt dużo tych składników może bowiem zaszkodzić roślinom. Szczególnie zalecane jest zastosowanie tzw. nawozów długodziałających, które stopniowo uwalniają wszystkie składniki odżywcze przez nawet kilka tygodni.
Nieco inne zadanie mają nawozy do traw, które stosuje się jesienią. W tym okresie naszym celem jest już bowiem właściwe przygotowanie trawnika do okresu zimowego. Jesienią w mieszankach nawozów nie powinno więc już być zbyt dużej ilości azotu. Dużo większe znaczenie mają jednak wpływające na odporność roślin potas i fosfor. Będą one w stanie zabezpieczyć trawnik m.in. przed zbliżającym się mrozem.
Pierwsze nawożenie jesienne, jeszcze z niewielką ilością azotu, powinno być wykonane mniej więcej na początku sierpnia. Z kolei ostatnie nawożenie powinno być wykonane najlepiej pod koniec września, ewentualnie na początku października. Ważne jest jednak to, żeby odbyło się jeszcze przed pojawieniem się pierwszych przymrozków.
Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.
Zapisz się do newslettera
Masz pytania?
zadzwoń do nas
tel. +48 68 376 60 65
lub |
zostaw swój numer
Oddzwonimy najszybciej jak to będzie możliwe