Ile waży zielony dach?

Systemy zielonych dachów są coraz częściej wybierane przez klientów, którzy chcieliby choć trochę zwiększyć ilość zieleni w swoim otoczeniu. W zależności od rodzaju budynku i rodzaju zadaszenia można się zdecydować na jeden z dwóch systemów: intensywny lub ekstensywny. Nasza firma specjalizuje się w tworzeniu wyłącznie ekstensywnych systemów zielonych dachów, które są dużo bardziej uniwersalne i ze względu na znacznie mniejszy ciężar można je bez przeszkód zastosować w różnym budownictwie.

W dzisiejszym wpisie na blogu piszemy nieco więcej na temat ekstensywnych systemów zielonych dachów, przede wszystkim na temat ich wagi i możliwości zastosowania.


Z jakich warstw składają się ekstensywne systemy zielonych dachów?

Każdy produkowany przez nas ekstensywny system zielonego dachu składa się z 3 głównych warstw: warstwy drenażowo-filtracyjnej, której zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wody i polepszanie wartości izolacyjnej konstrukcji dachowej, odpowiadającej za utrzymanie niezbędnej dla roślin wilgotności warstwy wegetacyjno-magazynującej oraz z samej warstwy roślinnej. W warstwie roślinnej znajdują się wyłącznie wyhodowane wcześniej rośliny, które są dobierane tak, aby były w stanie rozwijać się w tak trudnych warunkach. W systemach ekstensywnych stosowana jest wyłącznie niska roślinność, która odznacza się niskim ciężarem i nie ma szczególnie dużych wymagań dotyczących tego, w jaki warunkach będzie żyła. Dzięki temu ekstensywne zielone dachy mogą być stosowane nawet na zadaszeniach, które są pochyłe.


Jaka jest grubość i waga ekstensywnych zielonych dachów?

Grubość wszystkich warstw w systemach ekstensywnych jest dużo mniejsza niż w intensywnych zielonych dachach. Warstwa drenażowa np. może mierz zaledwie 0,5 cm. Z kolei warstwa wegetacyjna w systemach ekstensywnych ma od 6 do 9 cm, a roślinna 2,5-3,5 cm.

Ciężar ekstensywnego zielonego dachu może być różny. Nieco inny będzie bowiem w przypadku dachów płaskich, a nieco inny w przypadku dachów skośnych. Te drugie, ze względu na to, żeby wyeliminować ryzyko ich zsunięcia się, są oczywiście stosunkowo lekkie. Z kolei ekstensywne systemy zielonych dachów, które stosuje się na dachach płaskich, mogą być już nieco cięższe.  W przypadku lekkich systemów ekstensywnych, które umieszcza się przede wszystkim na dachach skośnych, ciężar zielonego dachu wynosi mniej więcej 50-70 kg/m2. Z kolei zielone dachy, które są układane na dachach płaskich, mogą być już znacznie cięższe. Dachy rozchodnikowe bez lub z dodatkowymi systemami zabezpieczeń mogą mieć ciężar nawet 100-130 kg/m2.

Każdy ekstensywny system zielonego dachu jest przygotowywany bezpośrednio do potrzeb budynku, na którym zostanie umieszczony. W razie potrzeby można w nim bowiem zastosować nieco inne warstwy wegetacyjne. Szczegóły naszej oferty znajdują się w umieszczonych na stronie katalogach.

Artykuły powiązane
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Najważniejsze zalety trawników
Najważniejsze zalety trawników
Zielony dach a bezpieczeństwo
Zielony dach a bezpieczeństwo