Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Ile waży zielony dach?

Systemy zielonych dachów są coraz częściej wybierane przez klientów, którzy chcieliby choć trochę zwiększyć ilość zieleni w swoim otoczeniu. W zależności od rodzaju budynku i rodzaju zadaszenia można się zdecydować na jeden z dwóch systemów: intensywny lub ekstensywny. Nasza firma specjalizuje się w tworzeniu wyłącznie ekstensywnych systemów zielonych dachów, które są dużo bardziej uniwersalne i ze względu na znacznie mniejszy ciężar można je bez przeszkód zastosować w różnym budownictwie.

W dzisiejszym wpisie na blogu piszemy nieco więcej na temat ekstensywnych systemów zielonych dachów, przede wszystkim na temat ich wagi i możliwości zastosowania.


Z jakich warstw składają się ekstensywne systemy zielonych dachów?

Każdy produkowany przez nas ekstensywny system zielonego dachu składa się z 3 głównych warstw: warstwy drenażowo-filtracyjnej, której zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wody i polepszanie wartości izolacyjnej konstrukcji dachowej, odpowiadającej za utrzymanie niezbędnej dla roślin wilgotności warstwy wegetacyjno-magazynującej oraz z samej warstwy roślinnej. W warstwie roślinnej znajdują się wyłącznie wyhodowane wcześniej rośliny, które są dobierane tak, aby były w stanie rozwijać się w tak trudnych warunkach. W systemach ekstensywnych stosowana jest wyłącznie niska roślinność, która odznacza się niskim ciężarem i nie ma szczególnie dużych wymagań dotyczących tego, w jaki warunkach będzie żyła. Dzięki temu ekstensywne zielone dachy mogą być stosowane nawet na zadaszeniach, które są pochyłe.


Jaka jest grubość i waga ekstensywnych zielonych dachów?

Grubość wszystkich warstw w systemach ekstensywnych jest dużo mniejsza niż w intensywnych zielonych dachach. Warstwa drenażowa np. może mierz zaledwie 0,5 cm. Z kolei warstwa wegetacyjna w systemach ekstensywnych ma od 6 do 9 cm, a roślinna 2,5-3,5 cm.

Ciężar ekstensywnego zielonego dachu może być różny. Nieco inny będzie bowiem w przypadku dachów płaskich, a nieco inny w przypadku dachów skośnych. Te drugie, ze względu na to, żeby wyeliminować ryzyko ich zsunięcia się, są oczywiście stosunkowo lekkie. Z kolei ekstensywne systemy zielonych dachów, które stosuje się na dachach płaskich, mogą być już nieco cięższe.  W przypadku lekkich systemów ekstensywnych, które umieszcza się przede wszystkim na dachach skośnych, ciężar zielonego dachu wynosi mniej więcej 50-70 kg/m2. Z kolei zielone dachy, które są układane na dachach płaskich, mogą być już znacznie cięższe. Dachy rozchodnikowe bez lub z dodatkowymi systemami zabezpieczeń mogą mieć ciężar nawet 100-130 kg/m2.

Każdy ekstensywny system zielonego dachu jest przygotowywany bezpośrednio do potrzeb budynku, na którym zostanie umieszczony. W razie potrzeby można w nim bowiem zastosować nieco inne warstwy wegetacyjne. Szczegóły naszej oferty znajdują się w umieszczonych na stronie katalogach.

Artykuły powiązane
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Najważniejsze zalety trawników
Najważniejsze zalety trawników
Zielony dach a bezpieczeństwo
Zielony dach a bezpieczeństwo
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne