Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Jak stworzyć trawnik w paski?

Trawniki, na których są widoczne regularne wzory są bardzo często zakładane np. na wyspach brytyjskich. W Polsce na taką formę trawników decyduje się raczej niewiele osób, a szkoda. Trawniki w pasy są bardzo efektowne i sprawiają, że większy trawnik prezentuje się naprawdę doskonale. Wiele osób myśli, że stworzenie takiego trawnika musi być bardzo trudne, ale wcale tak nie jest. W dzisiejszym wpisie na blogu Xero Flor dokładniej opisujemy, co trzeba zrobić, żeby mieć piękny trawnik w pasy.


Umiejętne wygięcie źdźbeł trawy

Stworzenie pięknego trawnika w pasy wbrew pozorom nie jest wcale jakimś bardzo trudnym zabiegiem. Wiele osób może myśleć, ze piękne pasy powstają poprzez zastosowanie różnych gatunków traw z rolki lub z zasiewu. Tymczasem nie. Na całej powierzchni trawnika układa się tę samą trawę w rolce, a całe zadanie polega „tylko” na odpowiednim wygięciu źdźbeł trawy w pasach pod odpowiednim kątem. Piękny efekt jest osiągnięty w wyniku gry świateł pomiędzy wierzchem a spodem źdźbła. Trawa wygięta w kierunku patrzącego daje wrażenie ciemniejszej barwy, natomiast źdźbła wygięte w kierunku, w którym patrzymy są jaśniejsze.

Do osiągnięcia takiego efektu potrzeba tylko odpowiedniego sprzętu i trochę wysiłku. Specjaliści, czyli przygotowujący np. murawy stadionów greenkeeperzy, w celu osiągnięcia efektu pasów wykorzystują specjalne, charakteryzujące się precyzyjnym cięciem kosiarki wrzecionowe. Do przygotowania w taki sposób trawnika w przydomowym ogrodzie wystarczy jednak zwykła kosiarka pchana lub nieco większa kosiarka samojezdna. Na końcu kosiarki instaluje się specjalnie w tym celu dokupiony wałek ugniatający. Można go jednak zastąpić zwykłą żeliwną rurą. Osiągnięty efekt będzie podobny. Przed rozpoczęciem pracy, koniecznie trzeba sobie oznaczyć pasy, tak, żeby na pewno wyszły nam one równo.


Nie tylko pasy. Jakie jeszcze wzory można stworzyć na trawniku?

Pasy to najprostszy wzór, jaki można umieścić na trawniku. Możliwości jest jednak znacznie więcej. Nieco innym sposobem ozdobienia trawnika jest stworzenie na nim kratki. Jest to zabieg, który nie jest dużo trudniejszy od stworzenia pasów. Wymaga tylko trochę więcej pracy, ponieważ po wykonaniu pasów, trzeba jeszcze raz powtórzyć wykonane wcześniej czynności, tylko tym razem w poziomie.

Dużo trudniejszymi do wykonania będą inne wzory, czyli m.in. różne figury geometryczne, okręgi, romby, a nawet labirynty lub postaci. Żeby zrobić takie wzory, konieczna jest już jednak dużo większa precyzja i dużo dokładniejszy sprzęt. W niektórych przypadkach konieczne będzie również koszenie fragmentów trawnika na różną wysokość, co już samo w sobie jest trudnym wyzwaniem.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne