Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Zielona murawa na posesji cieszy oczy wiosną, latem i jesienią. Gdy nastają chłodniejsze temperatury, a okres wegetacyjny się kończy, konieczne jest przygotowanie trawy do odpoczynku. Dowiedz się, o jakich czynnościach musisz pamiętać jesienią, by wiosną trawnik z rolki odrodził się na nowo.
Przed zimą trawnik trzeba przede wszystkim skosić. Źdźbła nie powinny być ani za krótkie, ani za długie. Skoś trawę na wysokość 2-4 cm. Zalecanym terminem ostatniego koszenia jest druga połowa października, ale w przypadku ciepłej jesieni możesz je wykonać na początku listopada. Najlepiej użyj kosiarki z koszem, a jeśli jej nie masz, dokładnie wygrab skoszoną trawę. Jeśli trawnik z rolki został założony jesienią, koszenie jest jedynym koniecznym zabiegiem pielęgnacyjnym.
Trawnik z rolki rozłożony wiosną trzeba dodatkowo nawieźć. Jesienią zastosuj nawóz o dużej zawartości potasu, który wyreguluje gospodarkę wodną. Nawożenie wykonaj we wrześniu lub październiku. Nie używaj nawozów azotowych – pierwiastek ten pobudza rośliny do wzrostu, co przed zimą nie jest pożądaną sytuacją. Trawa zacznie rosnąć, niemożliwe będzie jej koszenie, a to wiąże się z procesem gnicia i może poskutkować również pojawieniem się chorób. Po rozrzuceniu nawozu obficie podlej murawę.
Kolejnymi zabiegami pielęgnacyjnymi trawnika, które możesz wykonać przed zimą – zwłaszcza jeśli nie zostały zrealizowane wiosną – są wertykulacja i aeracja. Wertykulacja polega na usunięciu martwych źdźbeł oraz nacięciu murawy, co sprzyja jej szybkiemu krzewieniu. Możesz wykorzystać do tego celu grabie ogrodnicze, wertykulator ręczny lub mechaniczny. Istotne jest, aby nie wykonywać głębokiej wertykulacji w pierwszym roku od założenia trawnika, gdyż ma ona jeszcze delikatny system korzeniowy. Nie zapomnij również o regularnym zgrabianiu liści opadłych z drzew. Aeracja ma z kolei na celu dostarczenia powietrza i poprawę struktury gleby. Przeprowadza się ją przy pomocy specjalnych wideł lub aeratora.
Jeśli nie zapomnisz o żadnej z opisanych powyżej czynności, Twój trawnik powinien być doskonale przygotowany do zimy. Na koniec jeszcze jedna rada: jeśli spadł śnieg, nie spaceruj po trawniku. Każde przygniecenie skutkuje pojawieniem się lodu na powierzchni trawy, co może prowadzić do rozwoju chorób i gnicia źdźbeł. Pamiętaj także, by przy odśnieżaniu posesji nie wrzucać śniegu na trawnik.
Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.
Zapisz się do newslettera
Masz pytania?
zadzwoń do nas
tel. +48 68 376 60 65
lub |
zostaw swój numer
Oddzwonimy najszybciej jak to będzie możliwe