Najczęściej popełniane błędy przy projektowaniu i montażu zielonych dachów
Zielony dach zapewnia szereg korzyści, jednak pod warunkiem, że został prawidłowo zaprojektowany i zamontowany. W innym wypadku może nie działać tak, jak powinien. Jakie są najczęściej popełniane błędy przy projektowaniu i wykonywaniu zielonych dachów?
Zbyt duży ciężar dachu
Jednym z najpoważniejszych błędów, jakich można dopuścić się na etapie projektowania zielonego dachu, jest niewykonanie obliczeń (lub wykonanie ich błędnie) dotyczących jego dopuszczalnego obciążenia. W zależności od rodzaju zielony dach może mieć bardzo różny ciężar: od kilkudziesięciu kilogramów na metr kwadratowy w przypadku zazielenienia ekstensywnego do ponad tysiąca w przypadku zazielenienia intensywnego. Nie można zapomnieć o uwzględnieniu żadnej z warstw. W skrajnej sytuacji takie niedopatrzenie może doprowadzić nawet do katastrofy budowlanej.
Błędy związane z hydroizolacją
Właściwe zabezpieczenie pokrycia dachowego przed przeciekaniem jest jedną z kluczowych czynności podczas montażu zielonego dachu. Po pierwsze hydroizolacja musi zostać odpowiednio dobrana. Powinna cechować się właściwościami przeciwkorzennymi, a jeśli ich nie ma, konieczne jest zastosowanie specjalnej folii przeciwkorzennej. Przy rozłożeniu hydroizolacji należy zachować szczególną ostrożność, gdyż można ją łatwo uszkodzić. Trzeba ją dokładnie oczyścić, a potem jak najszybciej przykryć włókniną ochronną. Po nałożeniu warstwy hydroizolacyjnej niezbędne jest przeprowadzenie próby szczelności, która pozwoli na wykrycie ewentualnych przecieków.
Nieodpowiedni substrat glebowy
Odpowiedni substrat umożliwia roślinom optymalny rozwój. Może się wydawać, że duża zasobność w składniki odżywcze jest zawsze korzystna, ale to nieprawda – zamiast roślinności, na której nam zależy, szybciej rozwijać się będą głównie chwasty. Należy zwrócić uwagę także na jakość substratu. Podejrzanie niska cena może świadczyć o wymieszaniu go ze zwykłą ziemią czy piaskiem, co jest oczywiście niedopuszczalne. Do substratu powinny zostać dołączone dokumenty potwierdzające jego jakość: deklaracja zgodności, potwierdzenie wykonania badań laboratoryjnych oraz certyfikaty.
Przy projektowaniu i montażu zielonego dachu można popełnić jeszcze wiele innych, mniej lub bardziej poważnych błędów. Zgłoś się do nas, a chętnie doradzimy Ci w doborze odpowiednich materiałów, dzięki którym unikniesz przynajmniej części z nich.