Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Najczęściej popełniane błędy przy projektowaniu i montażu zielonych dachów

Zielony dach zapewnia szereg korzyści, jednak pod warunkiem, że został prawidłowo zaprojektowany i zamontowany. W innym wypadku może nie działać tak, jak powinien. Jakie są najczęściej popełniane błędy przy projektowaniu i wykonywaniu zielonych dachów?


Zbyt duży ciężar dachu

Jednym z najpoważniejszych błędów, jakich można dopuścić się na etapie projektowania zielonego dachu, jest niewykonanie obliczeń (lub wykonanie ich błędnie) dotyczących jego dopuszczalnego obciążenia. W zależności od rodzaju zielony dach może mieć bardzo różny ciężar: od kilkudziesięciu kilogramów na metr kwadratowy w przypadku zazielenienia ekstensywnego do ponad tysiąca w przypadku zazielenienia intensywnego. Nie można zapomnieć o uwzględnieniu żadnej z warstw. W skrajnej sytuacji takie niedopatrzenie może doprowadzić nawet do katastrofy budowlanej.

Błędy związane z hydroizolacją

Właściwe zabezpieczenie pokrycia dachowego przed przeciekaniem jest jedną z kluczowych czynności podczas montażu zielonego dachu. Po pierwsze hydroizolacja musi zostać odpowiednio dobrana. Powinna cechować się właściwościami przeciwkorzennymi, a jeśli ich nie ma, konieczne jest zastosowanie specjalnej folii przeciwkorzennej. Przy rozłożeniu hydroizolacji należy zachować szczególną ostrożność, gdyż można ją łatwo uszkodzić. Trzeba ją dokładnie oczyścić, a potem jak najszybciej przykryć włókniną ochronną. Po nałożeniu warstwy hydroizolacyjnej niezbędne jest przeprowadzenie próby szczelności, która pozwoli na wykrycie ewentualnych przecieków.

Nieodpowiedni substrat glebowy

Odpowiedni substrat umożliwia roślinom optymalny rozwój. Może się wydawać, że duża zasobność w składniki odżywcze jest zawsze korzystna, ale to nieprawda – zamiast roślinności, na której nam zależy, szybciej rozwijać się będą głównie chwasty. Należy zwrócić uwagę także na jakość substratu. Podejrzanie niska cena może świadczyć o wymieszaniu go ze zwykłą ziemią czy piaskiem, co jest oczywiście niedopuszczalne. Do substratu powinny zostać dołączone dokumenty potwierdzające jego jakość: deklaracja zgodności, potwierdzenie wykonania badań laboratoryjnych oraz certyfikaty.

Przy projektowaniu i montażu zielonego dachu można popełnić jeszcze wiele innych, mniej lub bardziej poważnych błędów. Zgłoś się do nas, a chętnie doradzimy Ci w doborze odpowiednich materiałów, dzięki którym unikniesz przynajmniej części z nich.

Artykuły powiązane
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Najważniejsze zalety trawników
Najważniejsze zalety trawników
Zielony dach a bezpieczeństwo
Zielony dach a bezpieczeństwo
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne