Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Czy trawnik z rolki wymaga wapnowania?

Piękny trawnik to największa ozdoba ogrodu. Dbanie o niego nie jest łatwe, wymaga wiele starań i pracy. Jednak nawet największe wysiłki nie będą skuteczne, jeżeli podłoże pod trawnikiem nie jest odpowiednie. Zbyt kwaśna ziemia powoduje nieprawidłowe przyswajanie składników odżywczych z gleby. Niedobór fosforu sprawia, że trawa staje się wiotka i rośnie bardzo wolno. Kwaśny odczyn gleby na danej działce nie jest jednak powodem, by zrezygnować z trawnika.

Wapnowanie a trawnik z rolki

Jeszcze zanim przystąpi się do zakładania trawnika z rolki, warto sprawdzić odczyn gleby. Jego wartość nie może wynosić mniej niż 5,5 pH, w przeciwnym wypadku ziemia jest zbyt kwaśna. Wapnowanie powinno się wykonać jeszcze zanim wyłoży się trawnik. Dzięki temu będzie on mógł szybciej i skuteczniej wykształcić system korzeniowy. Odpowiedni odczyn gleby to gwarancja prawidłowego wzrostu trawy. Trawnik należy wapnować bez względu na to, czy powstał on z wysiewu, czy z rolki.

Jak wapnować trawnik?

Warto pamiętać, że istnieją dwa optymalne terminy dla wapnowania. Najlepiej wykonać to zadanie, zanim trawa wejdzie w sezon wegetacyjny, czyli na przełomie zimy i wiosny. Dobrą porą jest także koniec sezonu, gdy rośliny przechodzą w stan spoczynku, czyli w okolicach listopada. Nawozy wapniowe zawsze posiadają dokładnie określone przez producenta sposoby ich stosowania. Na etykietach znaleźć można informację o sposobie rozprowadzania i potrzebnej ilości. Należy pamiętać, że na trawę z rolki nawozów wapniowych nie nakłada się bezpośrednio. Mogłoby to skutkować jej spaleniem. Poza tym, mając zamiar użyć nawozu odżywiającego trawę, należy dać wapnu czas na wchłonięcie, najlepiej odczekać nawet kilka tygodni. Nawóz wapniowy stosuje się, rozdrabniając go do sypkiej formy, a następnie rozsypując na powierzchni trawnika.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne