Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Żółta plamistość trawników - rozpoznawanie, zwalczanie, zapobieganie

Grzyby to szeroka grupa organizmów, obejmująca zarówno naszych sprzymierzeńców, jak i wrogów. Pośród tych, z którymi walczymy, znajdują się grzyby atakujące nasze trawniki, obniżając ich odporność i pogarszając ich wygląd. Jedną z najczęściej występujących chorób grzybowych traw jest żółta plamistość trawników. Co sprzyja jej pojawieniu się, czym się objawia, jak ją zwalczać i jej zapobiegać?

Objawy żółtej plamistości trawników

Żółta plamistość trawników wywoływana jest przez grzyb Sclerotinia homoeocarpa. Atakuje on zarówno trawnik z siewu, jak i trawnik z rolki. Najbardziej podatne na zainfekowanie patogenem są takie gatunki traw jak mietlica i kostrzewa czerwona. Choroba pojawia się przede wszystkim podczas ciepłego i suchego lata. Największy problem stanowi na polach golfowych.

Żółta plamistość trawników objawia się małymi plamami o średnicy 1-2 cm, które są widoczne w darni po skoszeniu. Przyjmują one kolor od opalonego do słomkowego. Plamy są zazwyczaj wyraźne i okrągłe; z czasem mogą się łączyć, dając wrażenie większych plam. Są szczególnie widoczne na polach golfowych, gdzie trawa koszona jest nisko.

Jak zapobiegać wystąpieniu żółtej plamistości trawników?

Pojawieniu się żółtej plamistości trawników sprzyja zbyt niskie nawożenie azotowe. Azot to pierwiastek niezwykle ważny dla roślin. Jego brak objawia się spowolnionym wzrostem i żółknięciem liści. Jednocześnie nie można jednak doprowadzić do przenawożenia azotem – niezbędna jest kontrola składu stosowanych nawozów. W gorące i suche dni najlepiej podlewać trawnik w godzinach porannych, dzięki czemu zdąży obeschnąć za dnia.

Ryzyko wystąpienia choroby zwiększa także duża ilość obumarłych liści w darni. Tworzą one filc – nieprzepuszczalną warstwę, która utrudnia dostęp wody, nawozów i powietrza do systemu korzeniowego. Aby się go pozbyć, należy przeprowadzić zabieg wertykulacji, czyli pionowego nacinania darni na głębokość od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Można ją wykonać za pomocą wertykulatora – ręcznego, przypominającego grabie, lub mechanicznego. Aby zapobiegać atakowi patogenu, można również stosować specjalne odmiany traw odporne na choroby grzybowe, zwłaszcza na polach golfowych.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne