Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Dlaczego warto wybrać ekstensywny, a nie intensywny zielony dach?

Zielone dachy to, najprościej mówiąc, dachy porośnięte roślinnością. Nie wszystkie są jednak takie same. Klasyfikuje się je według różnych kryteriów, z których podstawowym jest podział na dachy intensywne i ekstensywne. Wyjaśniamy, dlaczego to te pierwsze są znacznie lepszym wyborem.

Mniej intensywna pielęgnacja

Intensywny zielony dach przypomina klasyczny ogród. Również jego pielęgnacja jest zbliżona do tej, którą powinno wykonywać się w ogrodzie, by zachował swój piękny wygląd. Obejmuje więc nawożenie, podlewanie, przycinanie i szereg innych zabiegów. Ekstensywny zielony dach jest znacznie łatwiejszy w utrzymaniu. Porastają go niewysokie rośliny odporne na suszę, takie jak rozchodniki, trawy, mchy czy zioła, które w zupełności zadowalają się wodą opadową. Wystarczy dwa razy w roku zasilać je nawozem, aby zapewnić im wszelkie niezbędne składniki odżywcze.

Mniejsze obciążenie

Aby posadzić większe rośliny, takie jak krzewy czy drzewa, konieczne jest zastosowanie grubszej warstwy podłoża. A każdy dodatkowy centymetr to dodatkowe kilogramy. Metr kwadratowy intensywnego zielonego dachu osiąga ciężar kilkuset kilogramów, a nawet więcej. Z tego powodu intensywne zielone dachy zakładane są głównie na tych budynkach, w których przewidziano je już na etapie projektu. W innym przypadku może być to niemożliwe lub wymagać kosztownego wzmocnienia konstrukcji dachu.


W przypadku ekstensywnego zielonego dachu sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dzięki możliwości wykorzystania materiałów o niewielkim ciężarze, takich jak wełna skalna czy różnego rodzaju geowłókniny magazynujące, oraz zrezygnowania z oddzielnej warstwy drenażowej metr kwadratowy ekstensywnego zielonego dachu może ważyć zaledwie kilkadziesiąt kilogramów. Z takim obciążeniem poradzi sobie znacznie więcej budynków.

Niższy koszt

Jak wspomnieliśmy wyżej, intensywny zielony dach wymaga podłoża o większej grubości. Co więcej, krzewy czy drzewa są droższe w zakupie niż dachowe maty wegetacyjne. Koszty rosną jeszcze bardziej, gdy na dachu tworzy się oczka wodne czy fontanny. Materiały na ekstensywny zielony dach są znacznie tańsze w zakupie. Ponadto proste zielone dachy można zainstalować samodzielnie, oszczędzając na kosztach montażu.

Artykuły powiązane
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Najważniejsze zalety trawników
Najważniejsze zalety trawników
Zielony dach a bezpieczeństwo
Zielony dach a bezpieczeństwo
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne