Dlaczego warto wybrać ekstensywny, a nie intensywny zielony dach?
Zielone dachy to, najprościej mówiąc, dachy porośnięte roślinnością. Nie wszystkie są jednak takie same. Klasyfikuje się je według różnych kryteriów, z których podstawowym jest podział na dachy intensywne i ekstensywne. Wyjaśniamy, dlaczego to te pierwsze są znacznie lepszym wyborem.
Mniej intensywna pielęgnacja
Intensywny zielony dach przypomina klasyczny ogród. Również jego pielęgnacja jest zbliżona do tej, którą powinno wykonywać się w ogrodzie, by zachował swój piękny wygląd. Obejmuje więc nawożenie, podlewanie, przycinanie i szereg innych zabiegów. Ekstensywny zielony dach jest znacznie łatwiejszy w utrzymaniu. Porastają go niewysokie rośliny odporne na suszę, takie jak rozchodniki, trawy, mchy czy zioła, które w zupełności zadowalają się wodą opadową. Wystarczy dwa razy w roku zasilać je nawozem, aby zapewnić im wszelkie niezbędne składniki odżywcze.
Mniejsze obciążenie
Aby posadzić większe rośliny, takie jak krzewy czy drzewa, konieczne jest zastosowanie grubszej warstwy podłoża. A każdy dodatkowy centymetr to dodatkowe kilogramy. Metr kwadratowy intensywnego zielonego dachu osiąga ciężar kilkuset kilogramów, a nawet więcej. Z tego powodu intensywne zielone dachy zakładane są głównie na tych budynkach, w których przewidziano je już na etapie projektu. W innym przypadku może być to niemożliwe lub wymagać kosztownego wzmocnienia konstrukcji dachu.
W przypadku ekstensywnego zielonego dachu sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dzięki możliwości wykorzystania materiałów o niewielkim ciężarze, takich jak wełna skalna czy różnego rodzaju geowłókniny magazynujące, oraz zrezygnowania z oddzielnej warstwy drenażowej metr kwadratowy ekstensywnego zielonego dachu może ważyć zaledwie kilkadziesiąt kilogramów. Z takim obciążeniem poradzi sobie znacznie więcej budynków.
Niższy koszt
Jak wspomnieliśmy wyżej, intensywny zielony dach wymaga podłoża o większej grubości. Co więcej, krzewy czy drzewa są droższe w zakupie niż dachowe maty wegetacyjne. Koszty rosną jeszcze bardziej, gdy na dachu tworzy się oczka wodne czy fontanny. Materiały na ekstensywny zielony dach są znacznie tańsze w zakupie. Ponadto proste zielone dachy można zainstalować samodzielnie, oszczędzając na kosztach montażu.