Zielony dach cieszy się największym zainteresowaniem głównie w miastach, gdzie tereny zielone są zdecydowanie deficytowe. Dziś buduje się je już nie tylko na budynkach biurowych, ale i mieszkalnych – jednorodzinnych. Dach zielony składa się z trzech podstawowych warstw, które są od siebie zależne. Poprawne ich wykonanie gwarantuje bezpieczeństwo, funkcjonalność i atrakcyjny wygląd.
.
Warstwa drenażowo-filtracyjna
To najniżej położona warstwa, z której składa się system zielonego dachu. Jest tworzona z takich materiałów jak: mata pętelkowa, kubełkowa lub żwir rzeczny oraz geowłóknina pełniąca funkcję filtra. Warstwa ta pełni ważną rolę – usuwa nadmiar wody z dachu, poprawia jego izolację, umożliwia wietrzenie korzeni.
Warstwa wegetacyjna
Tę warstwę tworzy substrat z mieszaniny skał mineralnych o odpowiedniej granulacji. Rolą warstwy wegetacyjnej jest utrzymanie wilgoci niezbędnej dla roślin rosnących w tym miejscu. Zamiast mieszaniny można zastosować geowłókninę magazynującą wodę albo wełnę skalną. Może mieć ona do 10 cm grubości.
Warstwa roślinna
Jak sama nazwa wskazuje, na tej warstwie rosną wcześniej wyhodowane rośliny. Warstwę z roślinami w postaci maty zwija się u producenta i rozwija już na wcześniej przygotowanej warstwie wegetacyjnej. Zielony dach ekstensywny może być pokryty różnymi roślinami. Wśród najpopularniejszych są rozchodniki, zioła oraz mchy. Możliwość zakupu maty z wyhodowanymi już roślinami to same korzyści. Rośliny te są duże i silne, więc praktycznie od samego początku nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Poza tym inwestor od razu widzi efekt całej konstrukcji i nie musi obawiać się, że któraś z roślin nie wyrośnie, uschnie albo dach ten będzie wyglądał inaczej, niż sobie wyobrażał. Zielone dachy to konstrukcja, którą można wykonać niemal od ręki. Jest więc świetnym rozwiązaniem dla osób niecierpliwych i oczekujących natychmiastowego efektu