Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Konstrukcja - warstwy zielonego dachu

Zielony dach cieszy się największym zainteresowaniem głównie w miastach, gdzie tereny zielone są zdecydowanie deficytowe. Dziś buduje się je już nie tylko na budynkach biurowych, ale i mieszkalnych – jednorodzinnych. Dach zielony składa się z trzech podstawowych warstw, które są od siebie zależne. Poprawne ich wykonanie gwarantuje bezpieczeństwo, funkcjonalność i atrakcyjny wygląd.


.zielone dachy konstrukcja
  1. Warstwa drenażowo-filtracyjna

    To najniżej położona warstwa, z której składa się system zielonego dachu. Jest tworzona z takich materiałów jak: mata pętelkowa, kubełkowa lub żwir rzeczny oraz geowłóknina pełniąca funkcję filtra. Warstwa ta pełni ważną rolę – usuwa nadmiar wody z dachu, poprawia jego izolację, umożliwia wietrzenie korzeni.

  2. Warstwa wegetacyjna

    Tę warstwę tworzy substrat z mieszaniny skał mineralnych o odpowiedniej granulacji. Rolą warstwy wegetacyjnej jest utrzymanie wilgoci niezbędnej dla roślin rosnących w tym miejscu. Zamiast mieszaniny można zastosować geowłókninę magazynującą wodę albo wełnę skalną. Może mieć ona do 10 cm grubości.

  3. Warstwa roślinna

    Jak sama nazwa wskazuje, na tej warstwie rosną wcześniej wyhodowane rośliny. Warstwę z roślinami w postaci maty zwija się u producenta i rozwija już na wcześniej przygotowanej warstwie wegetacyjnej. Zielony dach ekstensywny może być pokryty różnymi roślinami. Wśród najpopularniejszych są rozchodniki, zioła oraz mchy. Możliwość zakupu maty z wyhodowanymi już roślinami to same korzyści. Rośliny te są duże i silne, więc praktycznie od samego początku nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Poza tym inwestor od razu widzi efekt całej konstrukcji i nie musi obawiać się, że któraś z roślin nie wyrośnie, uschnie albo dach ten będzie wyglądał inaczej, niż sobie wyobrażał. Zielone dachy to konstrukcja, którą można wykonać niemal od ręki. Jest więc świetnym rozwiązaniem dla osób niecierpliwych i oczekujących natychmiastowego efektu
Artykuły powiązane
Najważniejsze zalety trawników
Najważniejsze zalety trawników
Zielony dach a bezpieczeństwo
Zielony dach a bezpieczeństwo
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne