Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Problemy z trawnikiem: larwy owadów

Wydawać by się mogło, że jeśli ktoś zakłada sobie w ogrodzie trawnik, to po to, by ograniczyć do minimum prace ogrodowe, bowiem trawniki są bezproblemowe. Nic bardziej mylnego – utrzymanie trawnika w dobrym stanie również wymaga nie lada umiejętności ogrodniczych i poświęcenia sporej ilości czasu. W trakcie pielęgnacji trawnika mogą przydarzyć się nam różne problemy: np. pędraki i inne owadzie szkodniki, które żywią się trawą i, podgryzając korzenie i łodygi, powodują niemałe spustoszenia w naszej dumie ogrodu. Jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy kilka pomysłów.

Larwy atakujące trawniki to niestety całkiem spora grupa przedstawicieli różnych gatunków. Znajdą się tu i larwy chrząszczy z rodzin żukowatych (m.in. chrabąszcze), sprężykowatych (faza larwalna chrząszczy, tzw. drutowce), ale i larwy innych owadów – muchówek (komarnica) czy ciem (wachlarzykowate, rolnice) oraz krocionogi i stonogi. Jeżeli obserwujecie żółknięcie, więdnięcie i zasychanie źdźbeł trawy, zmiany w jednolitym ubarwieniu trawnika, który dodatkowo wykazuje łatwość w oddzieleniu się od podłoża (słaby system korzeniowy), to jest to znak, że w trawniku (i pod nim) zamieszkali nieproszeni goście. Można ich odkryć (dosłownie!), zdejmując fragment darni wraz z wierzchnią częścią humusu. Prawdopodobnie znajdziemy tam w dużej ilości larwy owadów. Niezależnie od tego, czy sialiście swój trawnik, czy macie trawnik z rolki, problem szkodników dotyczyć może wszystkich. Problemy z larwami owadów w trawniku najłatwiej zaobserwować na wiosnę, w początkowym okresie wegetacji roślin, spowodowane są jednak zwiększoną aktywnością szkodników późnym latem i na początku jesieni, kiedy te przygotowują się do przezimowania, schodzą głębiej pod ziemię (około 10-20 cm) i gromadzą zapasy energii do wiosny. I to wtedy trzeba podjąć kroki zaradcze, będą bowiem najbardziej skuteczne już w kolejnym sezonie. Jak sobie radzić z inwazją szkodników na naszym trawniku? Postaramy się podsunąć kilka wskazówek.

Larwy owadów – porady

Na początku zaznaczamy – substancje chemiczne (pestycydy) stosujemy dopiero w ostateczności, ze świadomością, że mogą również zaszkodzić środowisku i nam znajdującym się później na takim trawniku. Żeby pozbyć się larw owadów niszczących trawnik naturalnymi sposobami, należy wykonać tych kilka czynności: nim zauważymy problemy, trzeba nasz trawnik z rolki regularnie pielęgnować – zgrabiać schnące źdźbła po koszeniu, nie dopuścić do powstawania filcu, istotna również okazać się może regularna wertykulacja i aeracja powierzchni trawnika – przesycha wtedy nieco gleba i jaja szkodników mają mniej sprzyjające warunki do rozwoju, poza tym zmniejszamy ich liczebność. Można te czynności wesprzeć wapnowaniem gleby, co jednak może się niestety wiązać czasem koniecznością przekopania całego trawnika (czyli de facto z założeniem nowego) – warto wtedy zostawić taki skopany trawnik do dyspozycji ptakom, doskonale wybiorą z gleby pędraki i jaja szkodników. Do naturalnych metod można również zaliczyć zastosowanie oprysków preparatem zawierającym nicienie bytujące wewnątrz larw i pędraków, pomoże on skutecznie ograniczyć ich populację. Na rynku znajduje się kilka rodzajów tego typu preparatów o podobnej skuteczności. Trzeba jednak pamiętać, że metody te są mało skuteczne i bardzo trudno jest zwalczyć ten problem.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne