Trawnik z rolki – zakładanie
Założenie trawnika jest proste tylko z pozoru, trzeba bowiem spełnić szereg wymagań, w końcu to od naszych wysiłków, ich właściwej kolejności wykonania oraz od okoliczności wykonywania prac zależy efekt końcowy. Aby założyć trawnik, trzeba na samym początku zastanowić się jaką funkcję będzie on pełnił.
Tak, to ważne, choćby dlatego, że innych gatunków trawy użyje się do podniesienia estetyki własnego ogrodu, innych do tworzenia terenów rekreacyjnych, jeszcze innych zaś do rekultywacji zniszczonych połaci ziemi. Wybrawszy funkcję przyszłego trawnika szukamy dlań... miejsca. Oczywiście, trawa lepiej lub gorzej wyrośnie wszędzie, ale można przecież nieco ułatwić jej zadanie. Przyjazne wschodzeniu trawy są miejsca dobrze nasłonecznione, dobrze jest unikać innych typów roślin, zwłaszcza drzew. Szybko bowiem może się okazać, że pod ich koronami albo trawa się nie ukorzeni i pozostanie puste miejsce, albo wypełni je np. mech. Najlepiej, jeżeli teren pod przyszły trawnik będzie płaski i równy, wtedy na pewno kobierzec roślinności będzie prezentował się doskonale. A jeżeli ma wyglądać doskonale, powinien to być trawnik rolowany. Jest on dostarczany jako gotowy, tzn. w formie zazielenionych rolek, nie ma więc obaw o nierównomierny wzrost ździebeł roślinności. Gotowe rolki trawy są właściwie rozwinięte, przygotowane, podlewane i nawożone, zawierają także specjalnie wyselekcjonowane, odpowiednie dla naszego klimatu gatunki traw, nie ma więc obaw o różną gęstość występowania roślin czy obecność chwastów. Ale zanim rozłożymy trawę w rolkach i będziemy cieszyć się pięknym trawnikiem, czeka nas przygotowanie podłoża. Jak to zrobić skutecznie? Przeczytajcie.
Trawa z rolki – przygotowanie podłoża
Nawet najlepiej wypielęgnowana rolka trawy nie będzie się mogła dobrze ukorzenić, jeśli zostanie rozłożona na nieprzygotowanym lub niewłaściwie przygotowanym podłożu. Jeśli od dostawcy trawy rolowanej nie wybraliśmy usługi podłożenia warstwy humusu pod darń, trzeba będzie prace ziemne wykonać samemu. Na początek należy wyzbierać z terenu wszystkie śmieci, odpady, resztki roślinności, gruz i kamienie oraz, co ważne, przekopać i usunąć chwasty i ich korzenie pozostałe w glebie. Te przedostatnią czynność można wykonać widłami (ale bez odwracania gleby) lub przy pomocy glebogryzarki. Ziemię pod rolowany trawnik należy przekopać na głębokość łopaty, wybierając przy tym kamienie, korzenie i kłącza chwastów, następnie ocenić charakter gruntu: zbyt zwięzły, gliniasty trzeba rozrzedzić piaskiem, zbyt suchy i lekki (piaszczysty) uzdatnić próchnicą gleby, kompostem lub inną ziemią przekształconą biochemicznie i wymieszać. Jeśli trzeba – podlać. Na tak przygotowanym podłożu można już układać trawnik rolowany.