Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Retencja wód opadowych na dachach budynków

Problem retencji wód opadowych jest coraz częściej pojawiającym się problem wśród architektów, projektantów i wykonawców budynków. Zauważa się go na etapie projektowania, w przypadku braku możliwości lub zgody organów nadzorczych na wpięcie się do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub przeciwburzowej. Zmieniające się przepisy prawne w kwestii retencji wód opadowych i odzyskiwania powierzchni biologicznie czynnej stanowią dziś wyzwanie dla projektantów i inwestorów. Szczególnie przy budownictwie wielkopowierzchniowym i wielorodzinnym.

Jak zaprojektować odbiór deszczówki z dachu? Co zrobić z nadmiarem wody? Jak efektywnie zagospodarować wodą by nie ponosić kosztów jej zgromadzenia i odprowadzania? Jednym ze sposobów, rozwiązujących problem retencji i odzyskiwania powierzchni biologicznie czynnej jest montaż dachu zielonego w odpowiedniej konfiguracji. W dzisiejszym wpisie na naszym blogu rozwiewamy wątpliwości dotyczące zasad pielęgnacji trawników rolowanych, a dokładniej tego, w jaki sposób i jak często ułożony trawnik z rolki powinno się kosić.


Jak możliwe jest gromadzenie wody odpadowej na dachu?

Kluczem odpowiedzi na to pytanie jest właściwie dobrana ilość i jakość warstw wegetacyjno-drenażowych stanowiących podstawę prawidłowego funkcjonowania dachu zielonego. Warstwa wegetacyjno-drenażowa zbudowana z higroskopijnej wełny skalnej staje się idealnym zasobnikiem wody dla żyjących na niej roślin i jednocześnie stanowi zbiornik wodny dla wód opadowych. Wchłanianie wody przez higroskopijną wełnę skalną jest dość szybkie, a jej pojemność wodna sięga 18l na 1 m2 przy grubości wełny 3 cm. Z kolej oddawanie/odpływ wody z higroskopijnej wełny skalnej jest bardzo powolny. Następuje grawitacyjne pod ciężarem samej wody i przez odparowanie. Część zgromadzonej wody naturalnie wykorzystają rośliny do swoich potrzeb bytowych.

retencja wod opadowych

Czy gromadzenie wód opadowych na dachach ma sens? 

Odpowiedź jest prosta – tak. Oczywiście przy zastosowaniu dachów zielonych z użyciem właściwych warstw  wegetacyjno-drenażowych. W ten sposób zgromadzona woda na dachu pozwala na spełnić wymogi prawne dotyczące retencjonowania wód opadowych, odciąża systemy kanalizacji burzowych, które w przypadku nagłych i obfitych opadów stają się nie wydolne. Zgromadzona woda na dachu zielonym w przypadku braku opadów przez dłuży czas – co w warunkach naszego kraju dziej się coraz częściej – staje się idealnym magazynem wody dla roślin żyjących na dachu. Ponadto powolnie odciekającą wodę z dachu można powtórnie wykorzystać do jego nawadniania lub nawadniania innych stanowisk/miejsc z roślinami. Przemyślane rozwiązania w zakresie gospodarowania zasobem zgromadzonej wody na dachu pozwalają na poprawę wielu czynników w obrębie mikroklimatu otoczenia, na którym został zainstalowany dach zielony.

Więcej o tym przeczytasz: Zalety zielonych dachów


Które dachy nadają się do retencji wód opadowych?

Każdy dach można wykorzystać do retencjonowania wód opadowych. Oczywiście w przypadku proponowanych przez nas rozwiązań mówimy o dachach zielonych. Dach zielony można układać na większości rodzajów: dachów od płaskich przez skośne po strome do kąta nachylenia 45o.

Więcej informacji: Przykładowe rozwiązania dachów ekstensywnych

wody opadowe zielone dachy

Kto może retencjonować wodę na dachu

Praktycznie każdy komu zależy na zachowaniu jak największej części natury w naszym otoczeniu. Zmieniające się warunki klimatyczne – coraz dłuższe okresy bez deszczu, a następnie gwałtowne jego opady będę wymuszały na nas poszukiwanie rozwiązań pozwalających się do nich dostosować. Przepisy prawne już dziś nakazują oddanie powierzchni biologicznie czynnej naturze w zamian za tą którą przeznaczmy pod zabudowę. Coraz gęstsze zabudowy naszych miast ograniczają tereny zielone, a zabetonowane powierzchnie nie przepuszczają wód opadowych co prowadzi do lokalnych powodzi i podtopień. Uregulowanie rzek, zabetonowanie miast i szybkie odprowadzenie wód opadowych prowadzi do zmniejszenia wód gruntowych a tym samym ogranicza nasze zasoby wody słodkiej. Gromadzenie jej na dachach i powolne odzyskiwanie jest jednym z elementów ograniczenia tego zjawiska.

Dziś wiele miast w Polsce wychodzi z inicjatywą budowy dachów zielonych w zamian za różnego rodzaju bonusy dla mieszkańców np. zwolnienia z podatków od nieruchomości. Oznacza to że problem gospodarki wodą jest duży i wymaga ciągłych działań.

Budowa dachów zielonych jest jednym z możliwych działań w zakresie retencjonowania wód opadowych. Zielony dachy mogą być budowane nie tylko na domach, biurowcach czy wielkopowierzchniowych halach. Można nimi zabudowywać wiaty przystankowe, miejskie śmietniki, wiaty na wózki przy marketach, wiaty parkingowe na auta. Można je wykorzystywać do zagospodarowywania miejskich skwerów itd.

 

Zielony dach w systemie Xero Flor w układzie Xero Flor Light i Xero Flor Hybryda jako najbezpieczniejsza/najłatwiejsza forma retencjonowania wód opadowych na dachach.

Sposobem zastosowania w praktyce rozwiązań w zakresie retencjonowania wód opadowych są sprawdzone systemy firmy Xero Flor www.xeroflor.pl/zielone-dachy/zielone-dachy-przykladowe-rozwiazania-techniczne

Artykuły powiązane
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Najważniejsze zalety trawników
Najważniejsze zalety trawników
Zielony dach a bezpieczeństwo
Zielony dach a bezpieczeństwo
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne