Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Zielono niebieska infrastruktura

Informacje o działaniach poszczególnych miast i gmin w Polsce, inwestujących w niebiesko zieloną infrastrukturę w ramach adaptacji do zmian klimatu, pojawiają się coraz częściej.

Wszelkie działania sprzyjające bioróżnorodności naszych miast przyczyniają się bowiem do poprawy jakości powietrza, odprowadzania toksyn, ochładzania zabetonowanych przestrzeni, co znacznie przekłada się na jakość życia mieszkańców.

Zwiększanie powierzchni terenów zielonych w postaci parków, skwerów nie zawsze jest możliwe w gęsto zabudowanych przestrzeniach miast. Alternatywą pozwalającą na zyskanie dodatkowej powierzchni jest – praktycznie bez kosztowo – wykorzystanie dachów. Budowa zielonej infrastruktury na dachach przestała już być awangardowym rozwiązaniem dla nie licznych, zamożnych właścicieli domów. Dziś system ekstensywnego dachu zielonego jest już jedną z opcji do krycia dachu stając się porównywalnym kosztowo rozwiązaniem dla dachówki czy blachy (w różnych firmach). Dach zielony jest buforem ochronnym dla dachów krytych papą czy membraną EPDM, przedłużając ich trwałość bo zabezpiecza je przed upałami, mrozem czy śniegiem.

Skuteczną odpowiedzią jest zielony dach

Zmiany klimatu zwiększają liczbę ekstremalnych zjawisk pogodowych między innymi nagła, i duża ilość opadów deszczu stanowi duże zagrożenie dla odprowadzania wody z dachów do kanalizacji deszczowej, doprowadzając do ich zalania. Rozwiązaniem dla tego rodzaju zagrożeń jest ekstensywny dach zielony, który poza spełnieniem swoich podstawowych funkcji ekologicznych i estetycznych pełni też znakomitą funkcję retencyjną i staje się dodatkową powierzchnią biologicznie czynną. Właściwie zbudowany dach zielony przy użyciu higroskopijnej wełny skalnej jest idealnym rozwiązaniem dla spowolnienia spływu wód opadowych z dachu. Pozwala jej znaczą część zachować stając się magazynem wody dla roślin żyjących na dachu. Takie rozwiązanie wpisuje się działania zielono – niebieskiej infrastruktury, na które można pozyskiwać dodatkowe środki z UE lub programów krajowych.

Zastosowanie ekstensywnych dachów zielonych w oparciu o rozwiązania systemowe XERO FLOR w znaczniej mierze przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców, poprawia walory estetyczne i przywraca choć część natury do miast.

Więcej na: https://www.xeroflor.pl/zielone-dachy/zielone-dachy-przykladowe-rozwiazania-techniczne

Artykuły powiązane
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Najważniejsze zalety trawników
Najważniejsze zalety trawników
Zielony dach a bezpieczeństwo
Zielony dach a bezpieczeństwo
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne