Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Popularne choroby trawników

Większość trawników, zarówno tych zwyczajnych, jak i z rolki, nie ma skłonności do chorób. Jeśli tylko właściciel pamięta o regularnej pielęgnacji, przeciętny trawnik jest bardzo odporny na działanie mikroorganizmów. Zdarza się jednak, że danego roku warunki atmosferyczne są wyjątkowo niekorzystne i z trawnikiem zaczyna się dziać coś niedobrego. Najlepszym pomysłem jest wezwanie fachowca, który szybko oceni, co dolega naszej zieleni i jak pozbyć się kłopotu. Warto jednak poznać kilka popularnych chorób, które dopadają trawniki.

Plamistość brunatna

Plamistość brunatną poznamy po tym, że na źdźbłach pojawiają się ciemne plamy. Mogą one mieć różną wielkość. Powodem choroby może być nieodpowiednie nawożenie (zbyt dużo azotu, za mało fosforu i potasu) lub za duże zacienienie trawnika. Aby przywrócić trawnik do dawnej świetności, należy zmienić nawozy na odpowiednie, a także przez jakiś czas nie skracać zbytnio źdźbeł. Należy również zadbać o lepsze nasłonecznienie trawnika i poprawną wertykulację.

Czerwona nitkowatość i plamistość

Objawami tych chorób są czerwone i różowe plamy na trawniku. Zazwyczaj przyczyną choroby jest długotrwała, wilgotna choroba. Problemem mogą być też niedostatki azotu w glebie. Właściciel trawnika powinien w tym przypadku zadbać poprawne nawożenie bogate w azot, szybkie usuwanie ściętej trawy, poprawną wertykulację i w miarę możliwości – lepsze nasłonecznienie trawnika.

Ryzoktonioza

Kolejną popularną chorobą która może zaatakować zwykły trawnik, jak i trawnik z rolki, jest ryzoktonioza. Objawia się powstawaniem na trawniku brązowych plam, od centymetra, aż do metra średnicy. Ryzoktonioza atakuje trawniki podczas długotrwałych upałów lub długotrwałych ulew. Aby z nią walczyć powinno się ograniczyć nawozy azotowe.

Rdza traw

Rdza traw objawia się pomarańczowymi plamkami na źdźbłach. To choroba trawników zaniedbanych: rzadko koszonych i nawożonych. Zazwyczaj leczenie trawnika polega na włożeniu  odrobiny więcej serca w jego pielęgnację.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne