Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Rośliny na dachu zielonym. Nasadzenia czy gotowe maty rozchodnikowe?

Zielone dachy mają wiele zalet. Nie tylko łagodzą mikroklimat miejski i minimalizują ilość deszczówki odprowadzanej do kanalizacji, ale też ochraniają prawdziwy dach przed działaniem wysokich temperatur i uszkodzeniami spowodowanymi silnymi wiatrami czy gradobiciami. Zielone dachy jednak przede wszystkim wyglądają  pięknie i cieszą oczy zwłaszcza w szarej przestrzeni miejskiej. Dach zazielenić można na dwa sposoby.

Zielone dachy – nasadzenia

Niektóre firmy oferujące zielone dachy proponują obsadzenie ich sadzonkami roślin. Zazwyczaj stosują te same gatunki, które spotykamy na rolkach: rozchodniki i wytrzymałe na skrajne warunki trawy. Przygotowanie dachu jest jednak długotrwałe, gdyż każdą pojedynczą roślinę należy na nim zasadzić. Właściciel domu musi także poczekać na efekt. Świeżo posadzone rośliny potrzebują czasu, aby rozrosły się i w całości pokryły dach. Dlatego też większość osób decyduje się na zielone dachy z rolki.

Rośliny z rolki

Zazielenienie dachu roślinami gotowymi matami ma wiele zalet. Jak już było wspomniane, inwestor może cieszyć się efektem zielonego dachu natychmiast po zejściu z niego ekipy, która go instaluje. Równie ważną kwestią jest wytrzymałość roślin. Rośliny te mają w pełni rozwiniętą strukturę korzenną, dzięki czemu są silniejsze i bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Dach jest w pełni pokryty roślinnością, w związku z czym inwestor nie musi obawiać się, że w którymś miejscu dachu rośliny nie będą chciały rosnąć i pozostaną pomiędzy nimi nieestetyczne przestrzenie. Rośliny z rolki kładzie się stosunkowo szybko, dlatego osoba decydująca się na zielony dach, na wykonanie usługi może umówić się bez nadwyrężania swojego kalendarza. Firmy oferujące rośliny na macie mogą zaprezentować, jak będzie wyglądał dach. W przypadku sadzonek nigdy nie możemy być pewni, które gatunki jak się rozrosną.

Artykuły powiązane
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Najważniejsze zalety trawników
Najważniejsze zalety trawników
Zielony dach a bezpieczeństwo
Zielony dach a bezpieczeństwo
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne