Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Podlewanie i nawożenie dachów zielonych

Zielone dachy zwane również dachami odwróconymi mają wiele zaprzeczalnych zalet. Pozwalają cieszyć się większa ilością zielonych przestrzeni w miastach, wpływają pozytywnie na mikroklimat wchłaniając zanieczyszczenia i gromadząc wodę opadową.  Co również istotne wpływają pozytywnie na całą konstrukcję dachu – poprawiają jego izolację termiczną i akustyczną.

Warstwa roślin chroni również przed wahaniami temperatury, promieniowaniem UV oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Taki rodzaj dachów może być z powodzeniem wykonywany zarówno, jako pokrycie domów jednorodzinnych, jak i na obiektach wielkopowierzchniowych.  Na powierzchni dachu sadzi się zieleń ekspresywną, czyli taką która obejmuje rośliny o najniższych wymaganiach wegetacyjnych. Rozmnażają się one wegetatywnie i generatywnie, dzięki czemu nie wymagają kłopotliwej pielęgnacji. W systemach zielonych dachów zaleca się stosowanie roślin lokalnych, do których należą mchy, byliny, rozchodniki, zioła i trawy.  Nie oznacza to jednak, że na dachu nie można postawić innych roślin. Nasze ogrody można zaprojektować według własnego uznania, jednakże bardziej wymagające rośliny wymagają innej warstwy wegetacyjnej.

Jak pielęgnować zielone dachy

Systemy ekstensywne w zasadzie zaopatrują się i utrzymują samodzielnie. Odpowiednio przygotowane warstwy podłoża, gwarantują naturalne procesy środowiskowe, dzięki czemu dostarczana jest pożywka dla wegetacji roślin. Ciągłe obumieranie starych i pojawianie się nowych roślin odbywa się w układzie zamkniętym. Obieg można ostrożnie wspomagać, nie stosując jednak żadnych herbicydów. Zabiegami, które należy wykonywać jest wysiewanie odpowiednich nawozów oraz regularna kontrola i czyszczenie odpływów dachowych.

Podlewanie i nawożenie

Dach ekstensywny podlewa się w fazie wzrostu, to znaczy zaraz powysadzaniu zielenią. Całość należy podlać w taki sposób, aby maty i podłoże wchłonęły maksymalną ilość wody. Następnie do dwóch-czterech tygodni od wyłożenia całości należy podlewać od czasu do czasu, aby rośliny ukorzeniły się do warstwy wegetacyjnej. Po fazie wzrostu, dach z reguły nie wymaga wspomagania.

Artykuły powiązane
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Najważniejsze zalety trawników
Najważniejsze zalety trawników
Zielony dach a bezpieczeństwo
Zielony dach a bezpieczeństwo
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne
woj. lubuskie