Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Czym jest wertykulacja trawnika i jak ją prawidłowo przeprowadzić?

Koszenie, podlewanie i nawożenie to nie wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, o których trzeba pamiętać w przypadku trawnika. Jednym z nieco mniej znanych, ale równie ważnych jest wertykulacja. Na czym polega i jak ją wykonywać?

Wertykulacja, czyli nacinanie

Wertykulacja to zabieg pielęgnacyjny polegający na wykonaniu pionowych nacięć darni. Jej celem jest pozbycie się filcu, czyli zalegających resztek trawy, które tworzą warstwę uniemożliwiającą właściwe nawilżenie i dotlenienie gleby, a co za tym idzie – utrudniającą trawie prawidłowy wzrost. Filc sprzyja także rozwojowi grzybów i bakterii chorobotwórczych, które mogą doprowadzić do uszkodzenia głębszych warstw murawy, więc trzeba pozbywać się go na bieżąco. Wertykulacji należy poddawać zarówno tradycyjne trawniki z siewu, jak i trawniki z rolki. Wykonuje się ją na trawnikach ozdobnych i sportowych.

Najlepszym terminem na wykonanie wertykulacji jest wczesna wiosna – najlepiej początek kwietnia. Zabierz się za nią już po pierwszym koszeniu trawy. W razie potrzeby możesz ją również przeprowadzić jesienią. Pamiętaj, że trawnik podczas wertykulacji powinien być lekko wilgotny. Jeśli trawa po wertykulacji nie wygląda dobrze, bez obaw – szybko się zregeneruje. Nie wykonuj wertykulacji w pierwszym roku po założeniu trawnika, bo możesz w ten sposób doprowadzić do zniszczenia darni.

Narzędzia do wertykulacji

Wertykulację możesz przeprowadzić z wykorzystaniem różnych narzędzi. Najprostszym z nich jest wertykulator ręczny, którzy przypomina grabie ogrodnicze. Sprawdzi się przede wszystkim w przypadku niewielkich powierzchni. Dostępny jest w wersji jedno- i dwustronnej. Jeśli masz większy trawnik, praca za pomocą ręcznego narzędzia będzie czasochłonna i wyczerpująca. W przypadku dużych powierzchni znacznie lepszym wyborem będzie wertykulator elektryczny lub napędzany silnikiem spalinowym. Profesjonalne narzędzia nacinają trawę na głębokość nawet kilkudziesięciu milimetrów, co zapewnia lepszy efekt. Pamiętaj, że wałki wertykulatora poruszają się tylko w jedną stronę, więc w czasie wertykulacji nie cofaj się. Po zakończonej pracy dokładnie uprzątnij trawnik z zalegających resztek.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne