Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Mieszanka traw: jaką wybrać?

Producenci trawników w rolce uprawiają swoją trawę z przeznaczeniem na trawniki użytkowane w rozmaitych warunkach. Nic dziwnego, inne potrzeby będzie miał trawnik na zboczu nasypu przy autostradzie, inne sportowa murawa lub przedszkolny plac zabaw, jeszcze zaś inne – reprezentacyjny trawnik przed rezydencją dobrze sytuowanej osoby.

Dlatego kupując trawnik rolowany warto jest poinformować sprzedawcę, do jakiego celu będzie dany trawnik przeznaczony, przeszkolony personel doradzi wtedy najlepszą do naszych potrzeb mieszankę traw. A trzeba wiedzieć, że piękne i ozdobne odmiany traw stosowane do trawników dekoracyjnych są mało odporne na deptanie, podatne na działanie skrajnych temperatur i wymagają dużego zaangażowania w zabiegi pielęgnacyjne, z kolei trawnik uniwersalny (lub użytkowy) z powodzeniem może zostać zastosowany zarówno w przydomowym ogrodzie, na terenie przedszkolnego podwórka, ale i na niektórych obiektach sportowych. Do zadarniania z kolei powierzchni trudnych: skarp, nasypów, terenów po intensywnych robotach budowlanych, w pobliżu dróg o dużym natężeniu ruchu i zakładów przemysłowych, w celu ochrony gleby przed erozją i dalszą degradacją stosuje się mniej dekoracyjne, ale najbardziej odporne odmiany traw, które są wyjątkowo trwałe, cechują się mocnym systemem korzeniowym, odpornym na niedobory wody, zasolenie i brak składników odżywczych gleby oraz na niekorzystne warunki pogodowe. Jaką wybrać mieszankę traw do naszego trawnika z rolki?

Gatunki traw – mini-przewodnik

Oczywiście, można na danym obszarze zastosować jedną tylko odmianę trawy, mieszanka jednak lepiej się sprawdzi: jest tak skomponowana, by poszczególne gatunki komplementowały się nawzajem, nie konkurowały ze sobą, wschodziły naprzemiennie i wzajemnie się dogęszczały. Wybór odpowiedniej mieszanki zależy od miejsca w ogrodzie, w którym zakładany będzie trawnik z rolki, warunków i sposobu przygotowania podłoża, ale przede wszystkim od sposobu jego przyszłej eksploatacji. Dlatego przygotowaliśmy mini-przewodnik po gatunkach traw. Dzięki niemu wybór odpowiedniego trawnika w rolce i jego późniejsza pielęgnacja będą o wiele łatwiejsze.

Do popularnych, często stosowanych w mieszankach traw gatunków zaliczamy odmiany gazonowe: życicę trwałą, kostrzewę czerwoną, wiechlinę łąkową. Spotykane są również liczne podgatunki i odmiany botaniczne powyższych, które uprawiane są jako odmiany uzupełniające na rolkach stosowanych w specyficznych warunkach. Życica trwała (zwana także rajgrasem angielskim) to trawa o silnym systemie korzeniowym, rosnąca nisko. Jest odporna na pleśń pośniegową i niskie temperatury, szybko się rozwija dając efektowny trawnik (bardzo duża zdolność zadarniania i odrastania po koszeniu), wymaga częstego i niskiego (ok. 3 cm) koszenia, doskonała na trawniki użytkowane intensywnie. Lubi gleby bogate w próchnicę i średnio zwięzłe.

 Innym, równie popularnym w trawnikach rolowanych gatunkiem jest kostrzewa czerwona. Gatunek ten (należy do rodziny wiechlinowatych) jest w Polsce popularny. Cechuje go mnogość odmian, stosowanych i w trawnikach ozdobnych, i użytkowych. Charakteryzuje się tworzeniem krótkich i silnych odnóg pędów, występując w formie rozłogowej i kępowej. Pnie się nisko. Ma niewielkie wymagania glebowe, lubi nasłonecznione miejsca, preferuje gleby o umiarkowanym stopniu żyzności i wilgotności. Wykazuje się sporą odpornością na suszę i niskie temperatury, ale i na udeptywanie.

Z kolei wiechlina łąkowa to dobrze zimująca, niska trawa o mocnych rozchodach, tworząca silną i zwartą darń. Rozwija się wolno, nie toleruje znaczącego zacienienia i dużej wilgotności, ale cechuje ją wysoka wytrzymałość na zadeptywanie, intensywne użytkowanie trawnika i regularne koszenie. Coraz częstszy składnik mieszanek na trawniki. Wybierając trawnik z rolki z określoną mieszanką dobrze jest kierować się renomą producentów i ich długą obecnością na rynku, dzięki temu mieszanka traw zastosowana na trawniku rolowanym u nas w ogrodzie będzie wysokiej jakości, niezanieczyszczona chwastami, a proporcje poszczególnych gatunków traw będą dobrane tak, żeby ów trawnik rzeczywiście spełniał zamierzoną i opisaną przez producenta rolę.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne