Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Czy zielone dachy są bezpieczne?

Przepiękne dachy z naturalną zielenią cieszą się coraz większą popularnością. Zalet takiego typu dachu jest całkiem sporo. Przede wszystkim pozwala on odzyskać powierzchnie biologicznie czynną, utraconą w wyniku wybudowania domu, zapewni dodatkową przestrzeń rekreacyjną, wytwarza tlen, reguluje wilgotność powietrza, poprawia izolacyjność akustyczną dachu i chroni jego warstwy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jednakże, mimo to wiele osób zastanawia się czy użycie takiej konstrukcji dachowej jest bezpieczne. Okazuje się, że jeśli wybierzemy odpowiedni system, nie musimy o nic się martwić.

Grunt to dobry projekt

Konstrukcja dachu zielonego nie należy do najłatwiejszych, dlatego musi on zostać zaprojektowany ze szczególną starannością. Architekt powinien uwzględnić rodzaj roślinności, która będzie porastała połać oraz wymaganą do jej grubość warstwy wegetacyjnej. To właśnie od tego zależy obciążenie stropodachu, a w konsekwencji jego wymagana grubość i sposób zbrojenia. Ważną kwestią jest również dobranie samej warstwy roślinnej. Źle wykonany dach zielony, z nieodpowiednio dobranym substratem oraz gatunkami roślin, może skutkować tym, że umieszczone na nim rośliny nie będą w stanie się rozwijać.

Ważne instalacje gazowe

Bardzo istotnym elementem w konstrukcji dachu zielonego jest warstwa drenażowo-filtracyjna. Odpowiada ona za właściwe odprowadzanie nadmiarów wody, która gromadzi się na dachu. Drenaż jest szczególnie ważny w przypadku dachów płaskich. Dzięki temu uniknąć można nadmiernego przeciążenia dachu. Kolejnym elementem jest warstwa wegetacyjna, mająca za zadanie zapewnić umieszczonym w nim roślinom wystarczającą do rozwoju roślin ilość wody.  Składa się ona z dobieranej do zastosowanych roślin mieszanki skał mineralnych. Ostatnią częścią są rośliny. Do najczęściej stosowanych roślin na dachach ekstensywnych należą różne gatunki mchów, traw, ziół oraz rozchodników.

Artykuły powiązane
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Najważniejsze zalety trawników
Najważniejsze zalety trawników
Zielony dach a bezpieczeństwo
Zielony dach a bezpieczeństwo
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne