Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Kim jest greenkeeper?

Pole golfowe, trawiasty kort tenisowy czy murawa stadionu piłkarskiego muszą być doskonale przygotowane przed turniejem lub meczem. Aby tak się stało, o ich stan trzeba dbać nie tylko przed samymi zawodami, ale przez cały rok, planując z wyprzedzeniem poszczególne czynności pielęgnacyjne. Pracowników, na których barkach spoczywa to zadanie, nazywa się greenkeeperami.

Greenkeeper a groundsman

Na początek pewne wyjaśnienie. Mianem greenkeepera powinno określać się wyłącznie osobę zajmującą się przygotowywaniem pola golfowego. W praktyce w Polsce greenkeeperami nazywa się również pracowników dbających o murawy na stadionach piłkarskich – na przykład w Polskim Stowarzyszeniu Greenkeeperów zrzeszone są także osoby zajmujące się boiskami. Sposoby budowy, pielęgnacji i użytkowania pól golfowych oraz trawy z rolki, z której układa się murawę piłkarską, znacznie się jednak różnią.

Co robi greenkeeper?

Podstawowym zadaniem greenkeepera jest dbanie o trawę w taki sposób, by była ona przygotowana do rozegrania zawodów sportowych. To w dużej mierze właśnie dzięki niemu piłka golfowa oraz do piłki nożnej toczą się po trawie w przewidywalny sposób, zawodnicy nie są narażeni na niepotrzebne urazy, a murawa wygląda w telewizji tak dobrze. Praca greenkeepera polega na odpowiednim nawożeniu, strzyżeniu i podlewaniu trawy, a także jej aeracji, czyli napowietrzaniu. Specjalista ma do dyspozycji wiele nowoczesnych technologii, które pozwalają na monitorowanie parametrów roślinności oraz poprawę jej stanu. Przykładem mogą być specjalne lampy doświetlające murawę w zacienionych miejscach. W zakres obowiązków greenkeepera wchodzi również ochrona trawy przed ewentualnymi chorobami przy pomocy specjalistycznych środków, a w razie ich wystąpienia – zwalczanie ich.

Jak można zostać greenkeeperem?

Przez wiele lat nie istniał w Polsce żaden kierunek studiów związany ściśle z pielęgnacją pól golfowych oraz muraw piłkarskich. Obecnie jest tylko nieco lepiej – specjalność greenkeeping na kierunku ogrodnictwo jest prowadzona przez jedną szkołę wyższą w Polsce. Inną drogą polecaną przez specjalistów jest ukończenie studiów rolniczych i dodatkowych kursów. Większość najlepszych źródeł wiedzy dotyczących greenkeepingu dostępnych jest po angielsku, bo to właśnie w krajach anglosaskich – zwłaszcza Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych – zawód ten jest najbardziej popularny i poważany. Zdarza się nawet, że greenkeeper, podobnie jak zawodnik, przechodzi z jednego klubu do drugiego w ramach transferu gotówkowego. W Polsce greenkeeperzy zatrudniani są zazwyczaj przez miasto, które jest właścicielem stadionu, lub bezpośrednio przez kluby. Zawód ten staje się coraz powszechniejszy i bardziej doceniany, gdyż coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest właściwe dbanie o trawę.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne