Jakie funkcje pełni trawnik w ogrodzie?

Trawnik to obowiązkowy element niemal każdego ogrodu. Jest najprostszym, a zarazem jednym z najbardziej naturalnych pokryć powierzchni gleby. Trawnik może pełnić w ogrodzie szereg funkcji. O najważniejszych z nich przeczytasz w poniższym wpisie.

Piękny wygląd

Trawnik zakłada się głównie po to, by posesja wyglądała piękniej. Zielona murawa w ogrodzie cieszy oko, a jednocześnie uspokaja. Stanowi tło dla innych roślin – kwiatów, krzewów czy drzew – podkreślając ich urodę. Rozwija się na nim także koniczyna, która świetnie „współpracuje” z trawnikiem – pobiera azot z powietrza, wiążąc go w postaci przyswajalnej dla traw. W ziemi pod trawnikiem żyje z kolei ogromna liczba mniejszych i większych organizmów. Trawnik jest więc prawdziwym siedliskiem życia. Jeśli trawnik ma pełnić głównie funkcję estetyczną, do jego wysiania wykorzystaj nasiona traw ozdobnych, nazywanych także dywanowymi.

Miejsce wypoczynku

Trawnik to doskonałe miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Możesz rozstawić na nim leżak, żeby spędzić popołudnie z ciekawą książką czy uciąć sobie drzemkę. Możesz też pobawić się na nim z dziećmi, grając w piłkę lub uczestnicząc w innych zabawach ruchowych. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz intensywnie korzystać z trawnika, musisz zastosować odpowiednie mieszanki traw bądź rozłożyć trawę rolowaną typu uniwersalnego lub rekreacyjnego. Takiej murawie częste deptanie nie będzie szczególnie przeszkadzać.

Większa powierzchnia biologicznie czynna oraz regulacja temperatury

To nie wszystkie zalety trawnika. Zielona murawa zwiększa ilość powierzchni biologicznie czynnej znajdującej się wokół domu. Wpływa również na zmniejszenie ilości kurzu powstającego na kostce brukowej, kamieniu czy żwirze. Trawa zwiększa wilgotność względną powietrza, a także obniża temperaturę otoczenia oraz wahania temperatur. Trawnik nagrzewa się znacznie mniej niż kostka brukowa czy asfalt, co jest szczególnie korzystne w trakcie letnich upałów.

Trawnik to więc zarówno walory estetyczne, jak i użytkowe. Jeśli chcesz jak najszybciej cieszyć się jego licznymi zaletami, postaw na trawę z rolek. Efekt gęstej, zielonej murawy uzyskasz od razu po ich rozłożeniu.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki