Chcesz założyć trawnik jesienią? Postaw na trawę z rolki!
Wybór odpowiedniego terminu na założenie trawnika jest niezwykle istotny. Nie każda pora roku zapewnia bowiem odpowiednie warunki dla wzrostu trawy. Choć najczęściej trawnik zakłada się wiosną, lepszą porą może być jesień. Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na założenie trawnika jesienią, a także czemu o tej porze roku lepszym wyborem będzie trawa z rolki niż trawa z siewu.
Dlaczego jesień jest dobrą porą na założenie trawnika?
Jak wspomnieliśmy we wstępie, jesień wcale nie jest gorszą porą roku na założenie trawnika niż wiosna. Niektórzy eksperci uważają, że jest to nawet termin lepszy. Decyduje o tym kilka czynników. Po lecie, w którego trakcie często świeci słońce, ziemia jest ciepła, stanowiąc idealne podłoże dla kiełkujących roślin. Temperatura powietrza jest bardziej wyrównana i nie spada poniżej 6-8 stopni, a więc minimum, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju trawy. Tymczasem wiosną przymrozki przygruntowe mogą wystąpić nawet w maju.
To nie wszystkie argumenty za założeniem trawnika jesienią. We wrześniu i październiku powietrze i gleba charakteryzują się odpowiednim poziomem wilgoci. Rano i wieczorem woda skrapla się, więc kiełkującej trawie nigdy nie brakuje tej życiodajnej substancji. Dzięki temu może ona rozwinąć system korzeniowy przed zimą, uodparniając się na niskie temperatury i pokrywę śnieżną. Ma również więcej czasu na przygotowanie się do upałów kolejnego lata.
Dlaczego jesienią trawa z rolki jest lepszym wyborem niż trawa z siewu?
Trawnik z rolki można zakładać przez cały sezon wegetacyjny. Darń z rolki jest odporniejsza na zimno oraz zmienne warunki atmosferyczne od trawy sianej. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by rozłożyć rolki z trawą nawet w październiku. Wystarczy kilkanaście dni, aby zdążyła prawidłowo się ukorzenić. Z układaniem trawy nie należy jednak zwlekać zbyt długo – jeśli pojawią się już pierwsze przymrozki, darń może nie przyjąć się jak należy.
Przed rozłożeniem rolek z trawą należy odpowiednio przygotować podłoże. Trzeba je oczyścić z kamieni, chwastów i liści, spulchnić za pomocą łopaty lub glebogryzarki, a następnie podlać teren w celu ustabilizowania podłoża. Gleba pod trawnik powinna mieć pH na poziomie 6-6,5. Po ułożeniu rolek trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie trawy oraz pamiętać o tym, by przez mniej więcej dwa tygodnie intensywnie go nie użytkować, dając trawie czas na ukorzenienie się.