Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Jak podlewać trawnik z rolki?

Woda stanowi 60-70 procent masy dorosłego człowieka. W przypadku trawy jest to aż 85%! Nie dziwne więc, że właściwe podlewanie trawnika jest kluczowe w zachowaniu jego pięknego wyglądu. Jak podlewać trawnik z rolki, by prawidłowo się ukorzenił oraz pięknie prezentował?

Podlewanie nowo założonego trawnika z rolki

Odpowiednio częste podlewanie trawnika z rolki jest szczególnie ważne tuż po jego założeniu, zanim zdąży się ukorzenić. W pierwszym tygodniu należy obficie podlewać trawnik przynajmniej raz dziennie, następnie co 2 lub 3 dni, a po około 3-6 tygodniach raz w tygodniu. To jednak ogólne zalecenia, gdyż w grę wchodzą różne czynniki, z których najważniejszym jest pogoda – trawnik wystawiony na działanie wiatru i słońca będzie wysychał szybciej niż osłonięty. Najlepszą porą na podlewanie jest poranek, temperatura powietrza jest wtedy niższa, dzięki czemu woda nie paruje tak mocno, mając szansę wniknąć w glebę, również trawnik ma niższą temperaturę niż w ciągu dnia. Z tego samego powodu lepiej robić to rzadziej, ale obficiej.

Jak ocenić, czy trawnik jest odpowiednio nawodniony?

Na źdźbłach znajduje się dużo wody, więc trawnik z rolki jest właściwie nawodniony… nie, to nieprawda! Najważniejsza jest woda, która zdołała przeniknąć do gleby, bo tam znajdują się korzenie trawy. Wilgotne powinno być co najmniej 10 centymetrów gleby. Jak sprawdzić, czy podłoże ma odpowiednio dużo wody? Można to zrobić na kilka sposobów. Pierwszym jest nadepnięcie na murawę. Jeśli woda podsiąka do góry, trawnik jest skutecznie nawodniony. Inny sposób polega na wykopaniu bądź wycięciu małej dziury i zbadaniu gleby. Jeśli jest wilgotna i zimna, ale nie ocieka wodą, wszystko jest w porządku. Stan nawodnienia gleby można także skontrolować za pomocą noża. Jeśli nie ma problemów z wepchnięciem go w glebę, a po wyjęciu jest chłodny i czysty, gleba jest odpowiednio wilgotna.

Skutki niewystarczającego podlewania nowo założonego trawnika

Nowo założony trawnik z rolki, który nie dostaje odpowiedniej ilości wody, szybko zacznie wyglądać źle – liście i korzenie stracą na objętości, a rolki zaczną się kurczyć. Liście na krawędziach zmienią kolor na żółty, a potem brązowy; pojawią się także łyse placki. Trawnik nie będzie miał możliwości ukorzenić się do podłoża. Gdy pogoda jest słoneczna, już 2-3 dni zaniedbań w podlewaniu nowo założonego trawnika mogą doprowadzić do jego całkowitego obumarcia. Jeśli między rolkami zaczynają pojawiać się przerwy, należy obficie podlewać trawnik – nawet 2-3 razy dziennie.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne