Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Czym jest aeracja trawnika i dlaczego się ją wykonuje?

Każdy wie, że trawnik wypada od czasu do czasu podlać, skosić czy nawieźć. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że istnieje wiele innych zabiegów pielęgnacyjnych, które pomagają utrzymać zielony dywan na posesji w odpowiednim stanie. Jednym z nieco mniej znanych jest aeracja. To właśnie niej poświęcamy niniejszy wpis.

Aeracja, czyli napowietrzanie

Aeracja jest jedną z najistotniejszych czynności pielęgnacyjnych trawnika, nie mniej ważną niż wspomniane koszenie czy nawożenie. Polega na głębokim nakłuwaniu darni celem napowietrzenia oraz rozluźnienia gleby. Dzięki jej przeprowadzeniu woda i składniki odżywcze pochodzące z nawozów są w stanie łatwiej wniknąć w glebę, co przekłada się na zwiększenie zdolności regeneracyjnych trawnika. W efekcie zwiększa się jego elastyczność, a trawa zostaje pobudzona do wzrostu. Zwiększa się również masa korzeniowa murawy. Aeracji należy poddawać zarówno trawnik z rolki, jak i tradycyjny, czyli z siewu.

Narzędzia do aeracji

Aerację można wykonać maszynowo, ręcznie lub… nożnie. W przypadku małych trawników z powodzeniem sprawdzą się widły albo specjalne nakładki na buty z kolcami na podeszwach. Ze względu na to, że na każdy metr kwadratowy powinno się wykonać kilkaset otworów – tym więcej, im gleba jest cięższa – warto rozważyć kupno aeratora. Występuje on w wersji ręcznej oraz z własnym napędem: elektrycznym lub spalinowym. Te drugi typ urządzenia będzie szczególnie przydatny na dużych trawnikach. Do aeracji można również wykorzystać wał do wałowania z nakładką z kolcami.

Kiedy przeprowadzać aerację?

Po raz pierwszy aerację należy przeprowadzić w drugim roku od założenia trawnika. Młodego trawnika nie można jednak nakłuwać zbyt głęboko – wystarczające będą kolce o długości 3-4 centymetrów. Starze trawniki można zaś nakłuwać na głębokość 6-10 centymetrów. Najlepszym terminem na przeprowadzenie aeracji jest wiosna. Można połączyć ją z wertykulacją, czyli pionowym nacinaniem darni, pamiętając o właściwej kolejności zabiegów – najpierw wertykulacja, a potem aeracja. Na koniec można przeprowadzić piaskowanie trawnika, co pozwoli wypełnić otwory wykonane podczas aeracji. Po raz drugi w sezonie zabieg najlepiej wykonać późnym latem bądź wczesną jesienią.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne