Jak chronić zielony dach przed przerastaniem korzeni?
Pomysł na dach, który wyróżnia się spośród innych zasadzoną roślinnością, nie jest nowy. Już w starożytnym Rzymie i Grecji stosowano takie rozwiązanie, by zwiększyć estetykę budynku. Obecnie dachy pokryte roślinnością, to nie tylko sposób na urozmaicenie wyglądu, ale też kwestia praktyczna, która pozwala nam zadbać o środowisko, czy nawet zmniejszyć płacone rachunki.
Uniwersalne rozwiązanie na lata
Zielone dachy zyskują na popularności, bo są korzystne z punktu widzenia urbanistycznego, ekologicznego, czy jak wspomnieliśmy ekonomicznego. Nowoczesne kompozycje wpływają pozytywnie na mikroklimat poprzez pochłanianie nadmiaru dźwięków, regulację poziomu wilgoci, czy wpływ na optymalny poziom panującej temperatury. Ten skomplikowany system musi zostać odpowiednio rozplanowany, tak by zwiększyć jego odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, nadmiar wody, czy naturalne zmiany związane ze wzrostem roślinności. Wszystkie warstwy stosowane w zielonych dachach są niezbędne, by mógł on służyć nam przez wiele lat. Niektóre z nich to min. warstwa oddzielająca materiały, warstwa wyrównawcza, czy warstwa termoizolacyjna. Wśród nich ogromną rolę odgrywa także warstwa chroniąca przed przerastaniem korzeni.
Warstwa o dużych możliwościach
Warstwa chroniąca dach przed przerastaniem korzeni to podstawa każdej tego typu konstrukcji. Aby nasze zabezpieczenie było trwałe, możemy zastosować materiały jednowarstwowe lub dwuwarstwowe. Te nowoczesne produkty oparte są na bazie tworzyw sztucznych, takich jak folie, czy membrany, które dzięki swojej strukturze są trwałe i odporne na oddziaływanie wrastających korzeni. W niektórych sytuacjach wskazane jest zastosowanie trzech warstw, które będą dodatkowym zabezpieczeniem kompozycji. Aby całość była naprawdę mocna, wszystkie warstwy są dodatkowo wzmocnione specjalnymi środkami chemicznymi lub wkładką na bazie folii miedzianej. Kolejnym istotnym elementem wpływającym na jakość całej konstrukcji i jej zabezpieczenie przed przerastającymi korzeniami jest odpowiednie zaplanowanie rozmieszczenia elementów penetrujących, których powinno być jak najmniej i które powinny być skupione w konkretnych, oznaczonych miejscach.