Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Jak zielone dachy wpływają na mikroklimat?

Dachy pokryta naturalną roślinnością to propozycja dla każdego, kto ceni oryginalne rozwiązania i chce, by jego dom wyróżniał się spośród innych zabudowań. Jednak estetyka, to nie jedyny powód, dla którego warto wybrać nasze kompozycje. Nowoczesne rozwiązania przypadną do gustu także fanom ekologii. Zielone dachy, dzięki zastosowanej roślinności i jej zdolnościom, wpływają korzystnie na środowisko naturalne.

Skuteczne obniżenie temperatury

Dachy z roślinnością to doskonały sposób na poprawienie równowagi, panującej w naszym mikroklimacie. Na czym polega ich dobroczynne działanie? W przypadku standardowych dachów, wykonanych z blachy lub dachówki, promienie słoneczne są odbijane, przez co trafiają ponownie do atmosfery. Prowadzi to do wzrostu temperatury na obszarach miejskich, nazywanych niekiedy “wyspami ciepła”. Natomiast kompozycje, oparte na bazie starannie dobranych mieszanek roślin, pochłaniają dużą ilość docierającego ciepła. Dzięki temu, zielone dachy pozwalają utrzymać optymalną temperaturę w naszych domach, a jednocześnie dbają o mikroklimat w najbliższym otoczeniu. 

Naturalny magazyn wody

Zielone dachy, czyli innowacyjne kompozycje złożone ze specjalnie dobranych gatunków roślin, mają też zdolności do magazynowania wody. Jak łączy się to z kwestią wpływu na środowisko? Kiedy nagrzane budynki powodują podwyższenie temperatury powietrza, jednocześnie spada też jego wilgotność. W takich momentach woda zgromadzona przez zielony dach, jest oddawana i podnosi poziom wilgoci w powietrzu, prowadząc do osiągnięcia korzystnego balansu. Zielone kompozycje działają też jak naturalne, bardzo wydajne zbiorniki retencyjne, które w zależności od swojej specyfiki magazynują od 50 do 90 procent opadów. Dzięki takim zdolnościom ilość wody deszczowej, która trafia do systemu kanalizacyjnego, jest mniejsza. Inne zalety to zwiększenie ilości niezbędnego nam do życia tlenu i jednoczesna eliminacja dwutlenku węgla z atmosfery. Starannie opracowane kompozycje obniżają ilość pyłów i innych występujących w miastach zanieczyszczeń, które wykazują negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Zielone dachy redukują także część hałasu, poprzez odbijanie i częściowe pochłanianie fal akustycznych.

Artykuły powiązane
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Najważniejsze zalety trawników
Najważniejsze zalety trawników
Zielony dach a bezpieczeństwo
Zielony dach a bezpieczeństwo
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne