Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Zielone dachy w miastach. Rozwiązanie przyszłości

Zielone dachy są coraz częściej umieszczane w planach zagospodarowania przestrzeni miejskiej1. Powodów jest wiele, o czym najlepiej świadczą przykłady miast takich jak Kopenhaga czy Bazylea. Pierwsze z nich w roku 2011 musiało zmierzyć się z falą podtopień, przed którymi w przyszłości mają ją uchronić właśnie zielone dachy, m.in. zatrzymujące spływanie wód opadowych. Dlaczego jeszcze jest to tak wartościowe rozwiązanie, coraz częściej spotykane także w polskich metropoliach?

Jak zwiększyć jakość życia w miastach?

Według danych GUS, w najbliższych latach ma zmniejszać się liczba osób skłonnych do zamieszkania w miastach, a trendowi temu mają oprzeć się tylko Warszawa i Kraków. Polacy coraz chętniej wybierają bowiem obszary wiejskie, szczególnie te ulokowane blisko metropolii, m.in. za względu na ciszę oraz dostępność terenów zielonych. Jednym z lekarstw na problemy miejskiego życia, w tym hałas, wyższe temperatury spowodowane gęstą zabudową oraz brudne powietrze, są właśnie zielone dachy. Pomagają one m.in. w oczyszczaniu powietrza – zaledwie 1 m2 takiej roślinności może pochłonąć nawet 200 gramów pyłu2 w ciągu roku, zaś 150 m2 produkuje tlen dla jednej osoby. Kolejnym atutem jest ograniczenie efektu wyspy ciepła. Wysoka temperatura powoduje znaczące nagrzanie się bitumicznych dachów, nawet do 100oC, co powoduje zatrzymywanie smogu i ciepła przy powierzchni ziemi. To bardzo niekorzystne zjawiska szczególnie, że fale upałów stają się w naszym kraju coraz częstsze i bardziej dotkliwe. Również tutaj sprawdzą się zielone dachy – zaledwie pięcioprocentowe powiększenie ich powierzchni, może pomóc zmniejszyć średnią, odczuwalną temperaturę o 2oC3.

Zielone dachy z korzyścią nie tylko dla środowiska

Do montażu zielonych dachów w dużych miastach powinny zachęcać nie tylko korzyści środowiskowe, ale także finansowe. Okazuje się bowiem, że w przypadku każdej inwestycji, podnoszą one jej wartość. Ogrody na dachach mogą być wówczas wykorzystywane przez mieszkańców do celów rekreacyjnych, co będzie atutem zarówno w nowoczesnych apartamentowcach, jak i w budynkach mieszkalnych o niższym standardzie.

Brak zieleni w miastach? Rozwiązaniem mogą być zielone dachy, które są nie tylko piękne, ale jak wskazują badania, bardzo pozytywnie wpływają na komfort życia mieszkańców metropolii.

 


Przypisy

  1. http://zielonainfrastruktura.pl/dachy-zielone-a-adaptacja-do-zmian-klimatu-przyklady-swiadomej-polityki-w-miastach/
  2. https://dzikainfrastruktura.psubraty.pl/2019/07/zielone-dachy-miasto-przyszlosci/
  3. „Ekonomiczne i ekologiczne aspekty zielonych dachów"; autor: Agnieszka Ociepa-Kubicka - str. 292.
Artykuły powiązane
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Najważniejsze zalety trawników
Najważniejsze zalety trawników
Zielony dach a bezpieczeństwo
Zielony dach a bezpieczeństwo
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne